Obligacje korporacyjne i Catalyst – pierwszy krok na rynku kapitałowym przed docelowym wejściem na Giełdę
Spółki debiutujące w ASO Catalyst przechodzą drogę, która jest mniej wymagająca od debiutu na rynku podstawowym. Podmioty posiadające notowane obligacje zobowiązane są również do spełniania szeregu obowiązków informacyjnych wynikających zarówno z regulaminów GPW, jak i unijnego rozporządzenia MAR. Jednak również te obowiązki są dla nich mniej rygorystyczne. Proces emisji obligacji musi być przeprowadzony w zgodzie z krajowymi regulacjami dotyczącymi rynku kapitałowego. Wprowadzenie obligacji do obrotu w ASO Catalyst oznacza sporządzenie dokumentu informacyjnego, natomiast notowane instrumenty są obowiązkowo zdematerializowane w KDPW, które prowadzi jednocześnie ich ewidencję. Konieczność przeprowadzenia wszystkich tych procesów skutkuje nabyciem wewnętrznych kompetencji, dzięki praktycznemu zaznajomieniu się z regulacjami, terminami i sposobem działania instytucji rynku kapitałowego. Nabyta w wyniku wprowadzenia do obrotu obligacji wiedza jest niezwykle istotna przy późniejszym IPO (initial public offering). Sam proces plasowania obligacji umożliwia zbudowanie relacji z inwestorami, w tym z funduszami inwestycyjnymi, jak również z domami maklerskimi, które wspierają spółki zarówno przy emisjach obligacji, jak i debiutach na rynku podstawowym czy NewConnect. W końcu pamiętać też trzeba, że dzięki emisji obligacji i wprowadzeniu ich do obrotu spółka może postawić pierwszy krok na rynku kapitałowym bez konieczności rozwadniania akcji właścicieli.
Debiut na rynku głównym a debiut w ASO Catalyst
W kwestii procesu debiutu na rynku okazuje się, że debiut w ASO Catalyst jest znacznie prostszy niż debiut na rynku podstawowym GPW. Ten drugi wiąże się bowiem z due diligence (szczegółowym badaniem spółki) oraz sporządzeniem przez oferującego i doradcę prawnego prospektu emisyjnego, który jest zatwierdzany przez KNF. Prospekt jest dokumentem bardzo obszernym, którego sporządzenie trwa co najmniej kilkanaście tygodni. Podobną ilość czasu zajmuje zatwierdzenie go przez Komisję Nadzoru Finansowego. IPO wiąże się często również z wyborem doradcy IR/PR, który następnie, wraz z oferującym, dba o wypromowanie oferty oraz organizuje roadshow, czyli spotkania z inwestorami i analitykami. Debiut na rynku podstawowym to również procedury przed GPW i KDPW. Dla porównania, w przypadku debiutu obligacji w Alternatywnym Systemie Obrotu Catalyst obowiązkowo należy sporządzić znacznie mniej obszerny od prospektu Dokument Informacyjny, który nie jest zatwierdzany, dzięki czemu jego sporządzenie odbywa się w tym przypadku znacznie szybciej, a w proces nie jest zaangażowany KNF. Ze względu na fakt, że oferta obligacji jest z reguły ofertą prywatną (skierowaną do maksymalnie 149 inwestorów), wiąże się ona z mniej wymagającym procesem oferowania, a sama oferta skierowana jest z reguły do inwestorów instytucjonalnych oraz zamożnych inwestorów indywidualnych, a nie do szerokiego rynku. Jednak to właśnie te podmioty są kluczowymi inwestorami, do których kierujemy później ofertę w przypadku IPO. W końcu emisja obligacji i wprowadzenie do ASO Catalyst wymaga, tak samo jak przy IPO, dematerializacji i zapisania instrumentów w KDPW.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 69% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.