Wykresy mostowe jako sposób prezentacji elementów składowych odchyleń
Wykresy mostowe (zwane też kaskadowymi lub schodkowymi) mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie trzeba pokazać części składowe wykresu w postaci „schodków”, dzięki czemu w czytelny sposób uwidacznia się kluczowe pozycje, mające największe znaczenie dla prezentowanych danych.
W procesie raportowania bardzo często zachodzi konieczność przedstawienia czynników, które miały wpływ na odchylenie. Niezależnie czy prezentowana jest realizacja budżetu kosztowego, czy założeń sprzedażowych, przedstawienie danych na wykresie kaskadowym pozwoli odbiorcy zrozumieć, który element w najbardziej istotny sposób wpłynął na końcowy wynik.
Dane do wykresu mostowego najwygodniej jest przygotować w postaci kilku serii:
- Baza – będzie pokazywała słupki z danymi bazowymi – stojące na osi x i pokazujące pełną wartość – np. poziom kosztów za rok poprzedni, poziom budżetu albo inną wartość, która określa punkt odniesienia.
- Wzrost – będzie pokazywał schodki rosnące, które powodują podniesienie się poziomu wykresu.
- Spadek – będzie pokazywał schodki malejące, które powodują obniżenie się poziomu wykresu.
- Niewidoczne – dane, które utrzymują schodki na odpowiednich poziomach, bez nich wszystkie słupki zaczynałyby się od poziomu zero.
Przykład 1. Wykres mostowy – Zestawienie kosztów nieruchomości
Mając zestawienie kosztów nieruchomości wykonanych w 2018 r. (rys. 1) chcemy pokazać na wykresie najważniejsze odchylenia, które wystąpiły w stosunku do budżetu.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 80% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.