Widoki oraz budowanie zapytań SQL za pomocą edytora graficznego
Aktualizowanie raportów, w których informacje pochodzą z bazy SQL, wymaga cyklicznego odświeżania danych. Dane takie mogą pochodzić bezpośrednio z tabel, ale to polecenia SQL pozwalają zwracać już wstępnie lub końcowo przetworzone informacje pochodzące z kilku tabel jednocześnie. Aby przy każdej potrzebie aktualizacji wyeliminować konieczność tworzenia zapytania, istnieje możliwość trwałego utworzenia i przechowywania w bazie polecenia SQL w formie tzw. widoku.
Czym jest widok
Widok to „wirtualna” tabela, która tworzona jest za pomocą zapytania SQL i z której można korzystać jak ze zwykłej tabeli – na widokach można wykonywać inne zapytania SQL (sięgając do danych z bazy, można odwołać się bezpośrednio do widoku i pobierać dane o wcześniej przygotowanej strukturze, tworzyć nowe zapytania lub widoki oparte na dowolnej kombinacji tabel i wcześniej utworzonych widoków, a tym samym projektować fragment bazy dostosowany konkretnie do potrzeb raportowania). Przy bardziej skomplikowanych procedurach lub dużej bazie wydajniej jest zbudować hurtownie danych lub kostki OLAP, ale w praktyce przy mniejszych bazach danych, także bazach popularnych systemów ERP dla małych i średnich firm, praca na widokach bardzo często jest wystarczająca.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 83% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.