Sortowanie danych za pomocą fragmentatorów
Fragmentator, z ang. slicer, jest narzędziem pozwalającym na filtrowanie tabel i tabel przestawnych w Excelu. W przeciwieństwie do tradycyjnych filtrów fragmentator umożliwia wybór poszczególnych elementów danych bez konieczności rozwijania listy, na której są one widoczne. Posługiwanie się fragmentatorem sprowadza się zatem do zaznaczenia konkretnych przycisków, za pomocą których możemy zawęzić zakres interesujących nas danych.
Popularne slicery dzięki swojej intuicyjnej obsłudze są obiektem często wykorzystywanym przy budowie dashboardów w Excelu. Użytkownicy, którzy z nich korzystają, niejednokrotnie potrafią modyfikować ich wygląd oraz opcje związane z kolejnością prezentowanych na nich danych. Niewiele osób jednak wie, że fragmentatory można wykorzystać nie tylko do filtrowania danych, ale również do ich sortowania. Wydobycie ukrytego potencjału fragmentatorów jest wykonalne dzięki możliwościom kodu napisanego w języku VBA oraz pomocy ze strony dodatkowej tabeli przestawnej. W celu osiągnięcia wspomnianej funkcjonalności należy wykonać następujące kroki.
Przygotowanie arkuszy z tabelami przestawnymi
Opcja sortowania danych za pomocą fragmentatora zostanie zaprezentowana na przykładzie danych dotyczących realizacji planu sprzedaży, znajdujących się w arkuszu Dane. Na prawo od wspomnianego zestawienia, w kolumnie H znajdują się dane, które posłużą do stworzenia pomocniczej tabeli przestawnej. Podane pola z kolumny H nawiązują do nagłówków kolumn z wartościami dla zestawienia sprzedażowego i stanowią podstawę do stworzenia kryteriów, według których odbywać się będzie sortowanie. Dodatkowo przy opisie każdego z kryteriów została utworzona ikonka strzałeczki, która w intuicyjny sposób informuje użytkownika o kolejności sortowania danych. Przykładowa ikonka została umieszczona dzięki zastosowaniu symboli kształtów geometrycznych z czcionki Segoe UI Light. Warto również wspomnieć o dwóch funkcjach Excela umożliwiających identyfikację znaków w formacie Unicode. Pierwsza z funkcji – UNICODE() – umożliwia identyfikację liczby przypisanej do danego znaku Unicode, druga – ZNAK.UNICODE() – zwraca znak Unicode, do którego odwołuje się dana wartość liczbowa.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 50% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.