Porównanie zawartości skoroszytów za pomocą dodatku Inquire
Program MS Excel jest często wykorzystywany m.in. do tworzenia biznesplanów, budżetów czy zaawansowanych modeli finansowych. Wszystkie te formy skoroszytów wymagają od użytkownika wypełnienia setek, a nawet tysięcy komórek znajdujących się w licznych arkuszach. Wspomniane pliki, zanim uzyskamy ich wersję finalną, powstają w wielu wersjach wstępnych, które nierzadko są modyfikowane przez różne osoby.
Podczas przygotowywania plików tego typu czasami pojawia się potrzeba zestawienia dwóch dotychczas utworzonych wersji w celu porównania wprowadzonych zmian. Porównanie dwóch plików pod względem wizualnym zazwyczaj okazuje się niewystarczające. W takim przypadku warto wykorzystać możliwości jednego z dodatków Excela o nazwie Inquire. W niniejszym artykule chciałbym przedstawić potencjał, jaki może zaoferować ten dodatek, opisując jedną z jego funkcjonalności związaną z porównywaniem plików.
Standardowe formy porównywania plików
Dodatek Inquire pozwala na dokonanie bardzo szczegółowego porównania dwóch skoroszytów. Przeważnie podobne porównanie wykonujemy w Excelu, korzystając z kilku opcji.
Pierwszą z nich jest porównanie dwóch skoroszytów przez zestawienie ich obok siebie przy użyciu karty Widok > Wyświetl obok siebie. Funkcja ta umożliwia wizualne porównanie dwóch plików przy użyciu opcji synchronicznego przewijania. Metoda ta sprawdza się z reguły jako sposób na porównanie mało złożonych plików, które są dobrze znane finalnemu użytkownikowi.
Druga z metod znajduje swoje zastosowanie w przypadku porównania dwóch arkuszy znajdujących się w tym samym pliku. W tym celu również za pomocą karty Widok posługujemy się ikonką o nazwie Nowe okno. Dzięki tej opcji aktualnie otwarty skoroszyt otwiera się drugi raz w nowym oknie, a użytkownik ma możliwość analizy dwóch dowolnych arkuszy tego samego pliku.
Kolejna metoda polega na wykorzystaniu formuły, która wykaże różnice w porównywanych plikach. Aby skorzystać z tej opcji porównywania, wystarczy w czystym arkuszu wpisać następującą formułę:
JEŻELI(Arkusz1!A1<>Arkusz2!A1; „Arkusz1:”& Arkusz1!A1&” vs Arkusz2:”& Arkusz2!A1;””)
Wskaże ona miejsca i wartości różniące badane pliki.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 82% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.