Polecenie EXPLAIN w MySQL
Bazując na badaniu StackOverflow Developers Survey 20201, MySQL był w poprzednim roku najpopularniejszym silnikiem bazodanowym. Nawet jeżeli uznamy te wyniki za nie do końca reprezentatywne – w końcu może być grupa programistów, która nie ma czego szukać na platformie StackOverflow i będzie używała np. PostgreSQL – to widzimy, że MySQL ma wielu użytkowników. Oczywiście wynika to z jego popularności w całej rzeszy systemów webowych takich jak Wordpress, Prestashop, Magento czy wiele innych.
Widzimy, że jest bardzo prawdopodobne, że jeżeli masz styczność z aplikacjami webowymi w codziennej pracy, to gdzieś tam pod spodem używasz właśnie MySQL (lub jednego z popularnych forków jak MariaDB czy Percona).
W artykule przyjrzymy się jednemu specyficznemu elementowi, który może bardzo szybko pomóc nam w optymalizacji pracy naszej bazy danych.
MySQL – EXPLAIN – jak używać i jak czytać?
Dyrektywa EXPLAIN powoduje, że zamiast wykonywać zadane zapytanie, zostaną wyświetlone informacje na temat planu wykonania danego zapytania. Do wersji MySQL 5.6.3 możliwe było użycie EXPLAIN tylko do zapytań SELECT. Nowsze wersje MySQL wspierają dyrektywę EXPLAIN również z zapytaniami UPDATE, INSERT, REPLACE.
Jeżeli EXPLAIN jest dla was czymś nowym, ale słyszeliście o poleceniu DESCRIBE, to mam dobre wieści – są to synonimy i można używać ich zamiennie.
Częstym użyciem polecenia DESCRIBE jest wyciągnięcie danych o strukturze tabeli, na przykład:
Dzisiaj jednak zajmiemy się ciekawszym zastosowaniem EXPLAIN.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 91% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.