KNIME jako platforma analityczna
Codzienna praca na danych finansowych (i nie tylko), poza szeroką wiedzą z danej dziedziny, wymaga również wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań informatycznych, które wspomagają w analizie danych i pozyskaniu wiedzy z danych (niezależnie od posiadanych systemów ERP). Pozwalają one zwiększyć szybkość i jakość uzyskiwanej wiedzy oraz zapewniają bardzo istotną powtarzalność procesów. Jednym z takich narzędzi jest darmowa platforma analityczna KNIME, która może stać się nieodzownym elementem w pracy z danymi zarówno finansowymi, jak i niefinansowymi.
KNIME Analytics Platform
Oprogramowanie jest udostępniane na zasadach open source przez Uniwersytet w Konstancji. Można je pobrać pod adresem https://www.knime.com/downloads. Początkowo było znane pod nazwą Konstanz Information Miner i stworzono je jako otwarty projekt, w założeniach umożliwiający przetwarzanie i analizę danych specjalistom z wielu dziedzin, bez wymogu szerokiej wiedzy informatycznej (programistycznej).
KNIME – filozofia
Oprogramowanie ma na celu wspierać użytkownika, ma być też proste i intuicyjne w użyciu – dlatego KNIME ma graficzny interfejs oraz zapewnia tworzenie procesów przetwarzania danych graficzną metodą programowania (metodą „przenieś i upuść”) bez konieczności programowania (pisania kodu programów). Procesy (ang. workflow) tworzy się, wykorzystując graficzne bloki funkcjonalne zwane węzłami (ang. nodes). Każdy węzeł wykonuje określone zadania/akcje, które mogą dotyczyć dostępu do danych, manipulacji czy wizualizacji informacji. Węzły łączy się ze sobą, otrzymując całościowy proces przetwarzania i analizy danych. Twórcy zadbali, aby osoby korzystające z KNIME nie popełniały błędów podczas łączenia węzłów. Każdy z nich ma specjalnie oznaczone porty wejścia/wyjścia, wyróżniające się kształtem oraz kolorem. Dla przykładu dane tabelaryczne są pokazane jako czarny trójkąt, a port zmiennych jako czerwone koło. Program nie pozwala na złączenie ze sobą niekompatybilnych typów danych. Filozofia dostępności i łatwości przejawia się również w podejściu do nauki aplikacji oraz jej wykorzystania. W samym programie można zapoznać się z pełnymi opisami każdego węzła oraz uzyskać połączenie do serwera udostępniającego ogromną liczbę przykładów użycia KNIME. Pod adresem https://forum.knime.com/ zainteresowani znajdą forum, gdzie można zadawać pytania oraz skorzystać z wiedzy i pomocy użytkowników z całego świata (jak również twórców platformy). Poprzez zastosowanie otwartego modelu w aplikacji bardzo szybko wdrażane są nowe metodologie oraz rozwiązania, jak machine learning, Big Data czy ostatnio modne deep learning.
KNIME jako platforma
Integracja rozwiązań oraz najnowszych metodologii pracy na danych jest bardzo silną stroną platformy. KNIME poprzez rozszerzenia (specjalne dodatki) umożliwia prostsze wykonywanie zadań oraz wykorzystanie oprogramowania przez bardziej zaawansowanych użytkowników, na przykład kodu pisanego w językach skryptowych, takich jak Python, R czy Java. Dodanie kolejnego rozszerzenia do aplikacji powoduje zwiększenie w repozytorium (Node Repository) dostępnych węzłów (node), co w konsekwencji zwiększa funkcjonalności i możliwości samej aplikacji.
KNIME – zagadnienia, problemy, które można rozwiązać
Jeśli przyjmiemy za Wikipedią, że analiza danych to „proces przetwarzania danych w celu uzyskania na ich podstawie użytecznych informacji i wniosków, a w zależności od rodzaju danych i stawianych problemów może to oznaczać użycie metod statystycznych, eksploracyjnych i innych”, to warto wspomnieć, że KNIME umożliwia wdrożenie takich technik, jak:
- EDA (Eksploracyjna Analiza Danych),
- Big Data,
- text mining,
- statystyczna analiza danych,
- wykrywanie wzorców,
- ETL – procesy przetwarzania danych,
- wizualizacja danych (wykresy, grafy),
- machine learning, czyli algorytmy uczenia maszynowego,
- SNA – analiza sieci społecznych,
- web mining.
KNIME jest nieustannie rozwijane, a już obecna liczba możliwych rozwiązań i zagadnień jest ogromna i zależy tylko od problemu, wyobraźni i wiedzy osoby korzystającej z tego oprogramowania. Może stanowić realną alternatywę lub uzupełnienie dla „wysokopłatnych” rozwiązań oferujących to samo lub mniej. KNIME jest „platformą analityczną” na równi konkurującą z komercyjnym oprogramowaniem, co potwierdza również niezależna firma badawczo-doradcza Gartner1. Istnieje możliwość wykonania w niej większości zadań (jak w oprogramowaniu komercyjnym) oraz poprzez integrację różnych technologii i metodyk, które dotyczą przetwarzania i analizy danych elektronicznych.
Podstawą we wszystkich analizach jest dostęp do danych. KNIME pozwala na bezpośredni dostęp do baz danych, co w przypadku działu controllingu, managementu, audytora, controllera, księgowych może być niezmiernie ważne – uzyskują oni dostęp do aktualnych danych, a co za tym idzie do bieżących raportów, wykazu nadużyć finansowych czy wskazań trendów – wszystko w czasie rzeczywistym. Praca poświęcona na przygotowanie procesu analizy danych może być wykorzystywana wielokrotnie oraz w prosty sposób parametryzowana czy modyfikowana pod aktualne potrzeby analityczne/sprawozdawcze. Zapewnia automatyzację procesów kontroli i powtarzalność przy jednoczesnym zachowaniu jakości oraz dokumentacji procesów.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 65% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.