Inteligentniejsze planowanie – czyli jak narzędzia BI wspierają zarządzanie płynnością finansową?

Planowanie i analiza finansowa pozwalają podejmować decyzje podparte wnioskami płynącymi z wiedzy z zakresu BI (Business Intelligence) oraz usprawniać zarządzanie wydajnością przedsiębiorstwa. Dzięki temu organizacja ma możliwość zostać cenionym partnerem biznesowym i zaufanym doradcą swoich klientów. Nowoczesne rozwiązania dostępne w systemie zintegrowanym SAP pomagają w planowaniu, analizie i raportowaniu wydajności, a przez to także w poprawie wyników firmy.

MC_71_10.jpg

Planowanie krótkoterminowe – czyli to, co dostępne od ręki

Mówiąc o planowaniu w obszarze finansów, musimy sprecyzować zakres czasowy naszych działań. Jeśli mamy na myśli krótkie (kilkutygodniowe, kilkudniowe, a nawet kilkugodzinne) terminy planów, to na ich płynność finansową ma wpływ kilka czynników, które w systemie SAP można na bieżąco kontrolować bez ingerencji rozwiązań z zakresu BI. Aby przeprowadzić prognozę płynności, należy wziąć pod uwagę kilka zestawów danych dostępnych w systemie SAP.

Krótkoterminowa prognoza może zostać przeprowadzona po zestawieniu konkretnych źródeł informacji: środków pieniężnych w drodze, niezafakturowanych zamówień zakupowych, otwartych zleceń sprzedaży, działań cyklicznych, dla których nie ma zamówień (na przykład wynagrodzenia) oraz innych rodzajów transakcji gospodarczych. Przyjrzyjmy się każdemu z tych czynników.

Środki pieniężne w drodze – jest to przepływ pieniędzy, który został wykonany, ale jeszcze nie zdążył zostać zrealizowany przez bank, przez co środki nie trafiły na konto. Jesteśmy w momencie, w którym odbiorca nie dostał jeszcze pieniędzy, choć te już wyszły od płatnika; otrzyma je prawdopodobnie jeszcze tego samego dnia.

W systemie SAP mamy dostęp do takich informacji. Są to przelewy, które zostały wykonane, a jeszcze nie pojawiły się na wyciągu. Mamy do czynienia z prognozą bardzo krótkoterminową, dotyczącą maksymalnie kilku dni. Zazwyczaj wyciągi bankowe w systemie księgowane są na koniec dnia, ale można tę opcję zmodyfikować i wprowadzić tzw. Intraday (wyciągi śróddzienne), co pozwoli aktualizować stan rachunku oraz status transakcji po każdej sesji.

Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści

Pozostałe 82% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, albo wybierz plan abonamentowy.

Wybierz abonament już od 100 zł miesięcznie Pokaż abonament
Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań Wybieram

Abonament już od 100 zł miesięcznie

Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

WYBIERAM

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM