Hurtowania danych. BI czy Excel?
Na rynku mamy wiele rozwiązań, które pozwalają usprawnić procesy przechowywania i wykorzystywania danych w celu przygotowania efektownej i precyzyjnej informacji zarządczej. Często pojawia się pytanie, które narzędzie będzie najbardziej skuteczne i czy warto inwestować w nowe narzędzia, skoro mamy do dyspozycji sprawdzonego i znanego Excela.
MS Excel
Nie ma chyba osoby, która nie znałaby tego podstawowego w wielu firmach narzędzia. Excel świetnie sobie radzi w wielu sytuacjach – możemy w nim przygotowywać fantastyczne raporty, analizy i zestawienia. Przy odrobinie wysiłku możemy stworzyć rozbudowane modele analityczne i budżetowe. Do tego jest łatwy w użyciu. Informacji o tym, jak z niego korzystać, jest mnóstwo. W księgarniach, Internecie, publikacjach branżowych znajdziemy mnóstwo opracowań, artykułów, a nawet gotowych rozwiązań, wystarczy tylko poszukać. Dlatego też nie będę się rozwodzić nad zaletami Excela. Niestety, wszystko wydaje się proste i wygodne do momentu, kiedy nie pojawi się potrzeba pracy na dużej ilości danych. I choć nowsze wersje Excela mają ponad milion wierszy, to każdy, kto próbował budować modele na choćby części tego zakresu, wie, że im więcej danych, tym większe problemy z przeliczaniem formuł, aktualizowaniem łączy i w ogóle pracą na takich arkuszach. Okazuje się, że są sytuacje, w których Excel zwyczajnie się nie sprawdzi. Do niektórych zastosowań zwyczajnie nie ma sensu go używać. W takich momentach warto zastanowić się nad wyborem innego rozwiązania.
Hurtownia danych (DW)
Hurtownia danych, czyli po angielsku Data Warehouse (DW), jest bazą danych, która może przechowywać ogromne ilości informacji z najróżniejszych źródeł: systemów operacyjnych, finansowych, handlowych, logistycznych, kadrowych czy innych, które funkcjonują w organizacji. Dane ładowane do hurtowni muszą być odpowiednio oczyszczone, sparametryzowane oraz zagregowane. Chodzi o to, by na końcu otrzymać magazyn poukładanych informacji, które można w łatwy sposób wyciągnąć i wykorzystać do tworzenia raportów i zestawień w zależności od różnych zmiennych i przedziałów czasowych. Kiedy warto się zastanowić nad wdrożeniem hurtowni danych? Na pewno wtedy, kiedy w przedsiębiorstwie przetwarza się duże ilości danych. Gdy mamy do czynienia z koniecznością układania ich w przedziałach czasowych lub w podziale na grupy tematyczne. Jeśli chcemy mieć możliwość dostępu do danych w wielu przekrojach czy wymiarach. Hurtownia umożliwi nam taką agregację. Uporządkuje informacje i przechowa w sposób spójny i jednorodny. Umożliwi eksplorację danych w myśl zasady „od ogółu do szczegółu”. Będzie świetnym źródłem do przygotowania analiz przekrojowych dających wiedzę o przedsiębiorstwie.
Warto jednak pamiętać, że hurtownia jest tylko składnicą poszczególnych rekordów z różnych źródeł i że zawiera dane ładowane z pewnym opóźnieniem. Nie jest systemem, który pracuje w czasie rzeczywistym, jej głównym zadaniem jest przechowywanie danych historycznych.
Business Intelligence (BI)
BI rozumiane jako warstwa prezentacyjna
Jest wiele definicji BI i w zależności od źródła można spotkać się z różnym jej rozumieniem. Dla niektórych BI to tak zwana górna warstwa architektury, czyli narzędzie, które umożliwia przygotowanie najróżniejszych raportów i analiz czy też pulpitów zarządczych.
BI rozumiana jako BI/DW
W niektórych przypadkach BI definiowane jest jako potężne narzędzie oparte na szeregu procesów i technologii, które pomaga zmienić surowe dane w wiedzę zarządczą, służącą do monitorowania sytuacji w przedsiębiorstwie oraz do podejmowania strategicznych decyzji.
W takiej interpretacji będziemy mieli do czynienia z warstwą przygotowania i przechowywania danych oraz z warstwą prezentacyjną (czasem jest używany skrót BI/DW od Business Intelligence / Data Warehouse).
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 64% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.