ABC SAP-a: SAP S/4 HANA
Portfolio produktów spod znaku niemieckiego SAP jest ogromne. Spośród wielu produktów i modułów ciekawym rozwiązaniem jest SAP S/4 HANA, czyli system ERP wspierający zarządzanie firmą w czasie rzeczywistym, co umożliwia płynne działanie zarówno w chmurze, jak i on demand. Przyjrzyjmy się mu bliżej.
SAP S/4 HANA to najnowsze rozwiązanie SAP w obszarze systemów ERP przeznaczone do kompleksowego zarządzania firmą i zachodzącymi w niej procesami. Pozwala na szybsze operowanie danymi, zapewnia dostęp do nich w czasie rzeczywistym, a także umożliwia sprawne ich przetwarzanie i wykorzystywanie w raportach. W obrębie platformy znajdziemy moduł S/4 HANA Finance, który w czasie rzeczywistym analizuje i księguje wszystkie operacje odbywające się w naszej firmie. Dzięki modułowi SAP Fiori jest także w pełni mobilnym narzędziem biznesowym.
Jak to działa?
Pakiet S/4 HANA oparty jest na platformie in-memory SAP HANA, co oznacza, że wszystkie kluczowe procesy odbywają się w obrębie pamięci RAM. Jest to zgodne z metodą hot storage, służącą przechowywaniu często wykorzystywanych danych. Pozostałe, rzadko używane informacje przechowywane są w bazie danych SAP HANA, gdzie dostęp udzielany jest za pomocą SQL. Powoduje to zwiększenie wydajności raportów analitycznych. Co więcej, pakiet S/4 HANA w połączeniu z rozwiązaniem SAP Leonardo oferuje funkcję samouczenia się maszyn (machine learning) oraz obliczenia predykcyjne przydatne w analityce.
Skoro już jesteśmy przy analityce, trzeba wspomnieć o pakiecie Business Intelligence (BI). Dane zawarte w SAP BusinessObjects Edge i SAP Predictive Analytics zwykle przedstawione są w formie wizualizacji i opowiadają pewną historię. Na ogół jest to wizja tego, jak powinna wyglądać przyszłość na podstawie zebranych danych (i jej warianty). Pomoże to firmom na takich płaszczyznach, jak:
- badanie zachowań i upodobań klientów (np. skąd platformy VOD wiedzą, jaki film zasugerować nam w podpowiedziach?);
- określanie potrzeb, które dopiero zaistnieją (pozyskanie wartościowych leadów – dowiadujemy się, kogo naprawdę szukamy);
- wprowadzanie na rynek oczekiwanych produktów (wiemy, gdzie, kiedy i co najlepiej się sprzedaje, gdzie jest nisza, a gdzie rynek jest przeładowany – zmniejszamy ryzyko wejścia na rynek i lojalność klientów);
- tworzenie bardziej skutecznych strategii marketingowych i sprzedażowych (lepsze dotarcie do rynku, gdy zna się różne warianty przyszłości).
Jakie daje korzyści?
Korzyści związane z zarządzaniem zasobami przedsiębiorstwa poprzez S/4 HANA:
Dla zarządów firm:
- optymalizacja zasobów przekłada się bezpośrednio na zwiększenie trafnej produkcji, a co za tym idzie – sprzedaży;
- utrzymanie lojalności klientów oraz zdobycie nowych.
Dla działu informatycznego:
- uproszczenie złożonego środowiska IT i obniżenie kosztów integracji różnych systemów IT;
- spójność danych i ułatwienie integracji procesów;
- zdolność do szybkiej reakcji na potrzeby związane z technologią informacyjną poprzez redukcję TCO i rozszerzanie funkcjonalności systemów, a także możliwość połączenia się z systemami partnerów;
- wsparcie dla szybko zmieniającego się środowiska biznesowego.
Dla działu finansowego:
- planowanie i zarządzanie budżetem;
- zarządzanie przepływem środków pieniężnych;
- utrzymanie i podniesienie rentowności;
- zapewnienie zgodności z przepisami i wymogami dotyczącymi sprawozdawczości zewnętrznej.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 53% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.