MSSF 9 - Instrumenty finansowe
Od stycznia 2019 r. weszły w życie kolejne zmiany dotyczące sprawozdawczości finansowej, m.in. związane z rachunkowością instrumentów finansowych, któremu został poświęcony stosunkowo nowy MSSF 9 Instrumenty finansowe. Nowe regulacje mogą być istotne zarówno dla instytucji finansowych, jak i dla przedsiębiorców korzystających z kredytów jako formy finansowania działalności.
MSSF 9 zastępuje wytyczne zawarte w MSR 39 „Instrumenty finansowe – rozpoznanie i ujęcie”. Nowe regulacje dotykają w największym stopniu instytucji finansowych. Przepisy dotyczą innych podmiotów, które w bilansie mają wyszczególnione instrumenty finansowe, takie jak kredyty, pożyczki czy zobowiązania lub należności handlowe.
Cel i zakres nowego standardu
Celem MSSF 9 jest ustanowienie zasad sprawozdawczości finansowej dotyczącej aktywów finansowych i zobowiązań finansowych, która będzie prezentować przydatne i użyteczne informacje potrzebne użytkownikom sprawozdań finansowych do oceny kwot, rozkładu w czasie i niepewności przyszłych przepływów pieniężnych danej jednostki.
Bez zmian lub też z niewielkimi zmianami, w porównaniu z nieobowiązującym już MSR 39, pozostają kwestie dotyczące:
- ujęcia w bilansie aktywów i zobowiązań finansowych,
- usunięcia z bilansu aktywów i zobowiązań finansowych,
- klasyfikacji zobowiązań finansowych.
MSSF 9 znacznie zmienił dotychczasowe podejście w zakresie:
- kategorii klasyfikacji instrumentów dłużnych i metod ich wyceny,
- utraty wartości aktywów finansowych oraz ekspozycji na ryzyko kredytowe,
- rachunkowości zabezpieczeń.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.