Zastosowanie metody PERT do oceny czasu realizacji projektu
PERT to użyteczna metoda służąca do obliczenia czasu działań prac zaplanowanych w projekcie, z wykorzystaniem rachunku prawdopodobieństwa. Zastosowanie metody PERT opiera się na założeniu, że między poszczególnymi zadaniami realizowanymi w projekcie mogą istnieć dwa rodzaje powiązań: szeregowe, w przypadku których dana czynność może być wykonana dopiero po zakończeniu innej czynności, oraz równoległe, gdzie poszczególne czynności wykonywane są niezależnie od siebie w tym samym czasie. Zastosowanie metody PERT wymaga zatem wyliczenia wartości dla ścieżki krytycznej projektu i pozwala ocenić, na ile możliwe jest skrócenie czasu realizacji projektu tak, by nadal był on możliwy do zrealizowania.
Zastosowanie metody zostanie przedstawione na przykładzie. Załóżmy, że celem naszego projektu jest przygotowanie dwudniowego szkolenia. Prace związane z tym projektem obejmują:
- przygotowanie planu szkolenia,
- wybór trenerów,
- rezerwację sali,
- rejestrację uczestników,
- promocję szkolenia,
- przygotowanie materiałów szkoleniowych,
- przeprowadzenie szkolenia,
- przeprowadzenie ankiety oceniającej szkolenie.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 90% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.