KNIME Analytics Platform – pierwsze workflow, przeciętne wynagrodzenia i emerytury w Polsce
Zapraszam do kolejnej części cyklu na temat platformy analitycznej KNIME1. Jeśli po raz pierwszy spotykasz się z tą nazwą, pozwól, że przedstawię temat w dużym skrócie.
KNIME jest potężnym narzędziem do pracy z danymi. Doskonale obrazuje to Rysunek 1. Zbyt ogólnie? Zatem rozwińmy. KNIME umożliwia modelowanie procesów przetwarzania i analizy danych, jednocześnie nie wymaga od użytkownika doświadczenia programistycznego i nie zmusza do wykupienia subskrypcji, gdyż jest open source.
Do tej pory poznaliśmy środowisko w podstawowym stopniu. Przypomnijmy. Instalacja, Interfejs (GUI), wczytywanie danych z plików, najczęściej stosowane węzły (nodes) do transformacji danych oraz kilka mniej lub bardziej użytecznych elementów.
W rzeczy samej, tyle wystarczy, aby użyć KNIME np. do przeanalizowania przeciętnych wynagrodzeń i emerytur w ostatnich 15 latach w Polsce (trend, relacje, różnice terytorialne). Oczywiście można tego dokonać również w Excelu, Pythonie, chmurze R-Brain.io, serwisie data.world itd. Niemniej niniejszy cykl poświęcony jest oprogramowaniu KNIME. Dzięki temu mamy okazję poczuć charakter pracy z KNIME, poznać jego zalety i wady oraz ocenić potencjał zastosowań, pracując z danymi na co dzień.
Do realizacji wspomnianego celu skorzystamy z danych udostępnianych w ramach jednego z systemów GUS2 – Banku Danych Lokalnych – największej bazy danych o gospodarce, społeczeństwie i środowisku (Rysunek 2).
Pozyskanie danych
Dane o wynagrodzeniach i emeryturach dostępne są w ramach systemu Banku Danych Lokalnych3. Nie musimy się rejestrować, gdyż domyślny użytkownik „Gość” oferuje przegląd i eksport danych.
Na stronie głównej https://bdl.stat.gov.pl wybieramy „Dane według dziedzin” (Rysunek 3).
Następnie kolejno przechodzimy do danych według kategorii, grup i podgrup (Rysunek 4):
- WYNAGRODZENIA I ŚWIADCZENIA SPOŁECZNE
- ŚWIADCZENIA SPOŁECZNE
- Przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto
- WYNAGRODZENIA
- Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto
- ŚWIADCZENIA SPOŁECZNE
Interfejs serwisu jest dość intuicyjny, wystarczy zaznaczyć zakres danych (Rysunek 5):
- czasowy (np. lata),
- informacyjny (np. grupy towarów…),
- terytorialny (np. województwa).
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 66% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.