Więcej niż chmura e-commerce. Czym jest cloud-native, serverless i pay-as-you-go?
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak ogromny wpływ na działanie e-commerce mają najnowsze technologie i jak bardzo zmieniają się nasze oczekiwania wobec produktów cyfrowych. Chcemy, aby nasze systemy były niezawodne i dostępne zawsze i wszędzie, dobrze skalowalne, a przy tym przystępne cenowo. Z pomocą przychodzą systemy cloud-native bazujące na modelu serverless. Coraz częściej możemy płacić w modelu pay-as-you-go. Co oznaczają te pojęcia? Czy e-commerce jest gotowy na takie zmiany? Jakie możemy odnieść korzyści i czy ten stosunkowo nowy typ systemów jest dla każdego?
Automatyzacja, integracja procesów, chmura obliczeniowa – czy idąc głębiej: metodologia DevOps oraz architektura mikroserwisów – to tylko nieliczne z trendów technologicznych, które obecnie kształtują zawrotne tempo rozwoju oprogramowania, niezależnie od jego przeznaczenia. Często jest i tak, że potrzeby w zakresie rozwoju oprogramowania napotykają na ograniczenia związane z infrastrukturą i mocami obliczeniowymi. Rozwój chmury pokazuje, że na tego typu problemy istnieje rozwiązanie, a dostęp do infrastruktury nie musi być przeszkodą. Co więcej, na korzyść chmury przemawia to, że dobrze zaplanowana i wdrożona usługa nie musi na początek wymagać dużych nakładów kapitałowych. A gdy do tego jeszcze system daje możliwość korzystania tylko z tego, z czego chcemy korzystać i płacenia za to, z czego finalnie skorzystaliśmy...
Gdy klasyczna chmura to za mało
Chmura przyzwyczaiła nas do elastyczności i tego, że rozwiązania chmurowe są dobrze i łatwo skalowalne. Ale w klasycznym ujęciu, model chmurowy cały czas wymaga od nas zarządzania serwerami i instalowania na nich oprogramowania. Z pomocą przychodzą tutaj rozwiązania typu serverless, które są takim przykładem oprogramowania cloud-native, dla którego oprogramowanie buduje się od samego początku na bazie małych usług, mikrofunkcji, z których każda skaluje się osobno. W tym przypadku nie płaci się za użycie całego oprogramowania, a za każdą poszczególną funkcję, usługę, która została wykorzystana. W słowniczku wyjaśniam znaczenie najważniejszych pojęć, o których już teraz zaczyna być głośno w kontekście najnowszych trendów i aktualnych potrzeb użytkowników systemów informatycznych.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.