Przedstawianie zróżnicowanych danych na wykresie dwuwymiarowym
W programie Excel istnieje wiele rodzajów wykresów i w zależności od danych źródłowych są one stosowane w różnych przypadkach. Najbardziej popularne i najczęściej wykorzystywane są wykresy jednowymiarowe, np. słupkowe czy liniowe. W tym artykule jednak skupimy się na wykresie dwuwymiarowym, czyli takim, który ma dwie osie – główną i pomocniczą.
Za przykład posłuży nam zestawienie należności od kontrahentów. Załóżmy, że nasza firma współpracuje z ośmioma firmami i każdej z nich wystawiliśmy jakieś faktury. Na koniec miesiąca robimy podsumowanie, aby zobrazować kwoty jeszcze nieopłacone oraz zidentyfikować firmy, które mają już przeterminowane należności wobec naszej firmy.
W wierszach mamy podanych poszczególnych kontrahentów, w kolumnach natomiast łączne należności oraz należności przeterminowane. Dla większej przejrzystości przykładu i lepszej prezentacji danych na wykresie należności przeterminowane rozbijamy na dwie kolumny – jedną kwotową, a drugą procentową (Rysunek 1).
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 81% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.