Jak znacznie skrócić czas budowy wskaźników raportowanych w czasie?
Znakomita większość raportów biznesowych opiera się na prezentacji istotnych dla organizacji miar, które są przedstawiane w różnych ujęciach, pomagających definiować te miary jako wskaźniki efektywności w organizacji, czyli KPI.
Dane raportujemy w odniesieniu do rozmaitych wymiarów. Mogą to być różnego rodzaju kategorie czy obszary, w których porównujemy interesujące nas wartości, ale również konkurencyjne produkty czy firmy, mające dla nas istotne znaczenie, choćby w kontekście udziałów w rynku. Niezależnie od tego, jak długą listę potrzeb analitycznych stworzymy, to zawsze na jej szczycie będzie królował jeden naczelny wymiar, czyli czas.
W odniesieniu do czasu, w kilka chwil możemy znaleźć masę uniwersalnych wskaźników, które znajdą zastosowanie w naszych raportach w tradycyjnej formie lub po szybkiej adaptacji do naszych potrzeb będą mogły ulepszyć analizy. W obu wariantach istotne będzie to, żeby wiedząc, czego oczekujemy od naszego raportu, zaplanować jego budowę w taki sposób, aby móc go wykonać w akceptowalnym terminie i zminimalizować ryzyko popełnienia błędów.
Narzędzia służące do budowania raportów dadzą nam na tym polu większe lub mniejsze pole manewru, w zależności od swojej elastyczności i ilości funkcji wspierających proces tworzenia sprawozdania. W tym artykule pokażę, jak możemy znacznie skrócić czas budowy wskaźników raportowanych w czasie w ujęciu miesięcznym i rocznym. Do tego celu użyję aplikacji Tableau Desktop, która jest narzędziem deweloperskim w rodzinie produktów Tableau Software, wiodącego na rynku pakietu Business Intelligence, służącego do analizowania, raportowania i wizualizacji danych.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.