GIODO, ABI, ASI – formalność czy rzeczywiste zarządzanie bezpieczeństwem?
Zarządzanie bezpieczeństwem jest kompleksowym tematem, który dotyczy nie tylko zabezpieczeń informatycznych czy fizycznych, ale przede wszystkim kultury organizacji, w tym świadomości kierownictwa i szeregowych pracowników oraz rozwijanych i usprawnianych procedur. Jest to najbardziej dynamiczny obszar w firmie, który wymaga codziennego wręcz udoskonalania. Nieuwaga, zaniedbanie lub pech mogą spowodować duże i nieodwracalne straty w firmie. Niestety, odpowiedź na pytanie, które słyszymy często od zarządu: Czy nasze dane są w 100% bezpieczne? – zawsze będzie brzmieć: „Nie”, ze względu na różnorodność przypadków, z jakimi mamy do czynienia oraz coraz bardziej dotkliwą aktywność tzw. cyberprzestępców.
Ryzyko związane z utratą czy wyciekiem danych można minimalizować. Aby do tematu podejść w sposób otwarty i kompleksowy należy rzetelnie spojrzeć na swoją firmę i obszar, jakim się zarządza, pod kątem luk w systemach zabezpieczeń, procedur i pracowników. Budowanie kultury organizacji na zasadzie mądrego wyciągania wniosków z zaistniałych incydentów, a nie „zamiatania problemów pod dywan”, to pierwszy klucz do sukcesu.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 92% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.