Finansiści i księgowi podporą organizacji
W związku ze skomplikowaną sytuacją na krajowym oraz światowych rynkach rola działów finansowych w wielu organizacjach wzrasta. Stają się one mocnym wsparciem w procesie podejmowania kluczowych decyzji w spółkach. Czy w związku z tym rosną oczekiwania wobec pracowników tych działów, a także ich wynagrodzenia? Odpowiedź na to pytanie dają „Przegląd Płac Finanse & Księgowość 2013” oraz „Przegląd Płac SSC/BPO 2013”, przygotowane przez firmę doradztwa personalnego Page Personnel we współpracy z Grant Thornton.
Finanse liczą się coraz bardziej
W warunkach kryzysu działy finansowe dostarczają informacji niezbędnych do formułowania strategii przedsiębiorstwa i zarządzania ryzykiem. Kontrola kosztów, treasury, relacje z bankami czy cash management czynią z nich kluczowy pion w organizacji. Jednak zmiana, jaka nastąpiła w postrzeganiu roli finansów, wiąże się nie tylko z trudną sytuacją rynkową, ale także z coraz bardziej zaawansowanymi międzynarodowymi procesami zachodzącymi w spółkach. Polskie struktury globalnych organizacji coraz częściej zajmują się bowiem skomplikowanymi procesami finansowymi, których celem jest zwiększenie efektywności. Do zmiany roli finansistów w ogromnym stopniu przyczynił się także coraz bardziej skomplikowany polski system prawno-podatkowy. W obliczu częstych zmian przepisów prawa, niejasnych i niejednoznacznych interpretacji organów podatkowych czy ZUS-u, rozbieżności stanowisk ministrów, a nawet sądów, funkcje finansowo-księgowe i kadrowo-płacowe nabierają coraz większego znaczenia. Na przykład zmiany zachodzące w ustawie o podatku VAT czy też nowe regulacje – chociażby w sektorze farmaceutycznym – utrwaliły proces tworzenia relatywnie nowych na polskim rynku ról, łączących wiedzę finansową z funkcją doradczą i umiejętnościami analitycznymi. Co więcej, skomplikowany system prawno-podatkowy i złożoność zagadnień ubezpieczeniowych wymagają stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych. To wszystko powoduje, że dobra znajomość aktualnie obowiązującego prawa podatkowego, prawa pracy, a także prawa ubezpieczeń społecznych jest kompetencją poszukiwaną i cenioną przez pracodawców. Dlatego też przedstawiciele działów finansowo-kadrowych oraz kadrowo-płacowych stają się nierzadko głównym partnerem dla zarządów w podejmowaniu trudnych decyzji finansowych i kadrowych.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 80% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.