Przydatne rozwiązania w pracy z Power Query
Nieodłącznym elementem procesu analizy danych jest ich przygotowanie. W wielu firmach etap ten przeprowadza się za pomocą Power Query, które z chwilą swojego pojawienia się w 2013 roku, na stałe zmieniło proces pobierania, transformacji i udostępniania danych w Excelu. Ręczne i powtarzalne czynności związane z przygotowaniem danych zostały zautomatyzowane, uwalniając dodatkowy potencjał, jaki można przeznaczyć na analizę danych i podejmowanie decyzji.
Praca w Power Query nie jest skomplikowana, jednak wymaga od użytkownika poznania różnych opcji, pozwalających na pełniejsze wykorzystanie potencjału, jaki oferuje ta technologia. W niniejszym artykule chciałbym przedstawić kilka rozwiązań, dzięki którym praca w Power Query stanie się jeszcze efektywniejsza.
Dynamiczna ścieżka do źródła danych
Jedną z głównych zalet Power Query jest możliwość pobierania danych z wielu różnych źródeł. Wśród nich można wymienić m.in. poszczególne pliki, bazy danych, sieci Web, platformy Azure i inne źródła. Podczas definiowania połączenia do danych może pojawić się potrzeba stworzenia łącza, które będzie zmieniało swoją ścieżkę w zależności od zadanych kryteriów. Na przykład dane, które chcemy pobrać co miesiąc będą znajdowały się w innym folderze o nazwie złożonej z połączenia danego roku i miesiąca. Pobranie danych do Power Query z tak określonego źródła można osiągnąć dzięki dynamicznej ścieżce połączenia, która korzysta z tzw. parametrów. Parametry są zmiennymi, które można modyfikować w celu uzyskania odmiennego wyniku dla danego zapytania, np. dla potrzeb filtrowania danych. Aby utworzyć parametr należy uruchomić okno dodatku Power Query, a następnie na karcie Strona główna kliknąć na przycisk Zarządzaj parametrami > Nowy parametr (Rysunek 1).
W pojawiającym się okienku mamy możliwość zdefiniowania cech danego parametru, określając m.in. jego nazwę, typ danych, jakie będzie obsługiwał, lub źródło danych, na bazie których powstanie. W analizowanym przez nas przypadku parametr o nazwie Data, będzie obsługiwał dane o typie tekstowym, dla których źródłem będzie dowolna wartość wprowadzona przez użytkownika. Aby ustalony parametr zadziałał zgodnie z przeznaczeniem, tekst wpisany w polu Wartość bieżąca powinien być zgodny z założonym wcześniej schematem „RRRR.MM” (Rysunek 2).
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 81% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.