Kalkulator wynagrodzenia brutto/netto
Jednym z zagadnień dotykających zarówno każdego pracownika, jak i pracodawcę jest kalkulacja kosztów wynagrodzeń oraz zrozumienie wszystkich składników płacowych składających się na kwotę brutto i netto. Zapewne każdy pracownik starał się zrozumieć, z czego wynika różnica między płacą netto otrzymywaną na konto bankowe a płacą brutto zapisaną w umowie o pracę. Niektórym wystarczyła zapewne zgrubna kalkulacja, że pensja netto to ok. 2/3 płacy brutto, bardziej dociekliwi nie poprzestali na tym, tylko starali się zrozumieć, jaka część z płacy brutto odciągana jest na nasze przyszłe emerytury (tudzież wypłacana obecnym emerytom), ile płacimy na opiekę zdrowotną itd. Rzecz jasna każdy pracodawca powinien być zainteresowany szerszym ujęciem problemu, jako że na jego realny koszt funduszu wynagrodzeń składają się nie tylko składki umownie przyjęte jako te po stronie pracownika, ale też te po stronie pracodawcy nieujęte w pensji brutto.
Poniżej proponujemy model excelowy (Rysunek 1) wyliczający wszelkie składniki okołopłacowe i przejście między płacą netto, brutto (z umowy o pracę), jak i brutto brutto (realny koszt dla pracodawcy).
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 82% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.