Jak podsumowywać po fragmencie tekstu?
Nie zawsze dane, które mamy analizować, mają wygodną dla obliczeń formę bazodanową (postać tabeli), ponieważ inna forma może być wygodniejsza do wypełniania przez pracowników. Dlatego z tego artykułu dowiemy się, jak podsumowywać nietypowe układy danych z nietypowymi warunkami, co pozwoli nam uzyskać istotne dla nas informacje.
Pierwszym warunkiem jest podsumowanie na zasadzie przybliżonej. W naszym przykładzie mamy podsumować wszystkie nazwy produktów (procesorów), które zawierają konkretną nazwę/typ. Dokładnie chcemy podsumować wszystkie procesory marki Intel, AMD lub innej. Żeby wykonać to zadanie musimy dopasować fragment tekstu do nazw procesorów (wspólna część w nazwie). Dlatego będziemy wykonywać tzw. dopasowanie przybliżone.
Drugim problemem jest to, że dane kupna, sprzedaży czy dodatkowych kosztów umieszczone są w osobnych kolumnach. Dodatkowo te kolumny pogrupowane są według państw (Francja, Niemcy, Hiszpania i Polska). Zadanie to wykonamy na podstawie przykładowych danych sprzedażowych z Rysunku 1.
Na Rysunku 2 mamy przedstawione dwa rodzaje tabel podsumowujących nasze dane. Pierwsza jest niejako zautomatyzowana, czyli z listy rozwijanej możemy wybrać państwo, dla którego chcemy wyświetlić dane. Natomiast druga tabela jest statyczna. Stworzyliśmy ją dla konkretnego kraju (Francja). Posłuży nam do weryfikacji dynamicznych wyników.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 86% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.