Znaczenie systemu TPM dla utrzymania produktywności przedsiębiorstwa
System TPM (kompleksowe zarządzanie utrzymaniem ruchu) jest rozwiązaniem, które pozwala na wykorzystywanie maszyn i urządzeń w firmie w sposób najbardziej efektywny. Szereg korzyści, jakie niesie on ze sobą, sprawia, że system ten jest coraz chętniej wykorzystywany w wielu firmach, przede wszystkim prowadzących działalność produkcyjną. Implementacja systemu TPM wpływa na wyniki operacyjne przedsiębiorstwa, m.in. w obszarze zarządzania czy zwiększania zdolności produkcyjnych, pozwalając na redukcję kosztów operacyjnych.
Wzrost zainteresowania utrzymaniem ruchu maszyn wynika z rosnącego udziału bezpośrednich kosztów napraw w kosztach zmiennych przedsiębiorstwa oraz z rosnącej presji konkurencyjnej, której podstawowym elementem jest wysoka jakość produktu. System TPM jest jednym z elementów lean manufacturing. Został on opracowany na początku lat 70. XX wieku, przechodząc od tego czasu daleko idącą ewolucję. Jego fundamentalną zasadą jest koncepcja trzech zer: zero awarii, zero braków oraz zero wypadków przy pracy. Podstawowym celem systemu jest utrzymanie wysokiej wydajności maszyn, urządzeń oraz wprowadzenie zmian w metodach, sposobach i procedurach pracy, co ma pozwalać na ograniczenie liczby i czasu trwania przestojów produkcyjnych wynikających z awaryjności maszyn oraz strat spowodowanych niską jakością wyrobów, a zatem tych problemów, które w przedsiębiorstwach produkcyjnych stanowią jedne z ważniejszych źródeł nadmiernych kosztów.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.