Zapobieganie czynom nieuczciwej konkurencji na etapie planowania działań i strategii biznesowych
Planowanie działań związanych z działalnością firmy czy tworzenie strategii biznesowej, chociażby związanej z wprowadzeniem nowego produktu na rynek, wiąże się z wieloma trudnościami. Już sam fakt tworzenia czegoś nowego (przynajmniej dla nas) jest zadaniem trudnym, które powinno być poprzedzone wielowątkowymi analizami i gruntownym przygotowaniem. Czy jednak, kiedy już mamy ustalony kierunek działania, zdefiniowany rynek i grupę docelową, mamy wiedzę, jak z sukcesem wdrożyć nasz plan czy sprzedać nowy produkt lub usługę, możemy uznać, że jesteśmy już w pełni przygotowani? Niestety, nie. Żaden przedsiębiorca nie działa próżni i musi zwracać uwagę, aby zachować uczciwość rywalizacji rynkowej wobec swych konkurentów i samemu uchronić się przed takimi działaniami konkurencji.
Firmy konkurują ze sobą, co jest pożądanym procesem, w którym podmioty gospodarcze próbują przedstawić klientowi bardziej atrakcyjną ofertę niż ich konkurent, problem dla wszystkich uczestników obrotu pojawia się wtedy, gdy konkurencja ta przybiera nieuczciwe formy. Zgodnie z art. 3. ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (dalej u.z.n.k.) mianem nieuczciwej konkurencji określa się działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, które narusza prawo lub interes innego przedsiębiorcy lub klienta. Szczególnie dogodnym momentem na podjęcie działań zapobiegających nieuczciwej konkurencji jest już etap planowania działań i strategii biznesowych. Tak wczesny etap podjęcia działań zapobiegających pozwala z jednej strony od samego początku zabezpieczyć się przed działaniami konkurencji, z drugiej uchronić nas samych przed odpowiedzialnością z tytułu naruszeń. W razie dokonania czynu nieuczciwej konkurencji, przedsiębiorcy, którego interes został zagrożony lub naruszony, przysługuje bowiem szereg roszczeń w stosunku do naruszyciela. Przedsiębiorca taki może m.in. żądać zaniechania niedozwolonych działań, usunięcia ich skutków czy odszkodowania lub wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści. Dodatkowo sąd może orzec również o wyrobach, materiałach reklamowych i innych przedmiotach bezpośrednio związanych z popełnieniem czynu nieuczciwej konkurencji.
Przyjrzyjmy się najpopularniejszym (stypizowanym przez to też wprost w u.z.n.k.) przykładom nieuczciwej konkurencji.
Naruszenia oznaczeń i informacji o przedsiębiorcy
- Wprowadzające w błąd oznaczenie przedsiębiorstwa (art. 5 u.z.n.k.);
- Fałszywe lub oszukańcze oznaczenie pochodzenia geograficznego towarów albo usług (art. 8 u.z.n.k.);
- Wprowadzające w błąd oznaczenie towarów lub usług (art. 10 u.z.n.k.);
- Naśladownictwo produktów (art. 13 u.z.n.k.).
Czynem nieuczciwej konkurencji jest takie oznaczenie przedsiębiorstwa, które może wprowadzić klienta w błąd co do jego tożsamości, przez używanie firmy, nazwy, godła, skrótu literowego lub innego charakterystycznego symbolu używanego wcześniej zgodnie z prawem do oznaczenia innego przedsiębiorstwa, jak również opatrywanie towarów lub usług fałszywym lub oszukańczym oznaczeniem geograficznym wskazującym bezpośrednio albo pośrednio na kraj, region lub miejscowość ich pochodzenia albo używanie takiego oznaczenia w działalności handlowej, reklamie, listach handlowych, rachunkach lub innych dokumentach.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 83% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.