Zalety i wady finansowania inwestycji ze środków obcych
Realizacja nawet najmniejszego przedsięwzięcia inwestycyjnego wymaga organizacji odpowiedniego kapitału na jego sfinansowanie. Kapitał ten może pochodzić z własnych środków lub ze środków obcych, czyli z instytucji zewnętrznych będących dawcami kapitału.
Wybór odpowiedniego sposobu finansowania powinien zależeć od kilku czynników, m.in. kosztu i czasu pozyskania kapitału, dostępności i procedury pozyskania kapitału, wielkości pozyskanego kapitału, czasu spłaty, zabezpieczeń oraz zakresu kontroli kapitałodawcy.
Przedsiębiorca posiadający wystarczający poziom środków własnych może skorzystać z samofinansowania projektu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, m.in. brak kosztów pozyskania kapitału, brak kosztów obsługi zadłużenia, zachowanie pełnej niezależności, zachowanie zdolności kredytowej, poprawa stabilności firmy poprzez wzrost kapitałów własnych. Jak widać, samofinansowanie jest najprostszym i najszybszym sposobem finansowania inwestycji. Jednakże nie zawsze jest to możliwe i nie zawsze jest to rozwiązanie optymalne. Korzystając z kapitału własnego, mamy pewne ograniczenia, które nie zawsze pomagają realizować projekty inwestycyjne w pierwotnym zakresie. Z uwagi na ograniczoną wielkość możliwego do zgromadzenia kapitału bardzo często redukuje się zakres inwestycji lub też jej realizacja zostaje rozłożona na dłuższy okres, co obniża wartość samej inwestycji, jak również jej rezultatów. Ponadto, wybierając samofinansowanie, rezygnujemy z tzw. tarczy podatkowej, przez co wzrasta koszt kapitału własnego.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.