XX Kongres Controllerów - Controller jako partner kadry menedżerskiej
W dniach 22–24 maja 2012 r. w ekskluzywnym sopockim MERA Hotel & SPA odbył się XX Kongres Controllerów zorganizowany przez ODiTK w Gdańsku. Dyskusję zdominowały tematy związane z wymianą doświadczeń dotyczących codziennej pracy controllerów oraz tendencjami rozwojowymi controllingu w najbliższych latach w Polsce i Unii Europejskiej.
Głównym celem każdego przedsiębiorstwa jest wszak funkcjonowanie w możliwie długim okresie. Cel ten musi być realizowany przy uwzględnieniu ekonomicznej, ekologicznej i społecznej roli i odpowiedzialności przedsiębiorstwa. Każde przedsiębiorstwo, chcąc funkcjonować w długim interwale czasu, musi stać się aktywnym członkiem społeczności. Oznacza to także zmianę roli i zadań controllingu, rozumianego jako wszechstronne, systemowe i ciągłe wspomaganie zarządzania. Sukcesy przedsiębiorstwa w sferze ekonomicznej, ekologicznej i społecznej zależą głównie od decyzji podjętych w planowaniu strategicznym, które powinno się stać głównym obszarem obsługiwanym przez controlling. Kluczowego znaczenia dla przedsiębiorstwa nabiera konstruowanie indywidualnej DROGI do trwania i stosowanie dopasowanej do realiów przedsiębiorstwa Strategicznej Karty Wyników. Dlatego zaproszeni prelegenci omawiali narzędzia controllingu prowadzące do długookresowego funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Gośćmi honorowymi byli prof. dr dr h.c. mult. Peter Horvath — kierownik International Performance Research Institute w Stuttgarcie oraz prof. dr hab. Witold Orłowski — dyrektor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej, którego wystąpienie pt. „Co czeka świat i Polskę w nadchodzących latach?” otworzyło tegoroczny kongres. Zdefiniował nadmierne zadłużenie oraz idący za tym spadek zaufania jako główne przyczyny kryzysu, jednocześnie wskazując potencjalne drogi wyjścia z niego. Gruntownie przeanalizował atuty, które pozwalają Polsce przetrwać w burzliwym czasie. Kolejną prelekcję wygłosił Andrzej Ebinger, którą poświęcił rozważaniom, w co lepiej inwestować — w projekty rozwojowe czy modernizacyjne. Mówił między innymi o tym, jakie wskaźniki brać pod uwagę w analizach rozwiązań alternatywnych przy wyborze opcji inwestycyjnych. Rozważał również kwestię czy kryteria decyzyjne budować jedynie na bazie NPV i IRR. Po przerwie głos zabrał Robert Panufnik z Vector Sp. z o.o., który swoje wystąpienie przeznaczył omówieniu planowania kroczącego. Odpowiedział na pytania, jaka powinna być rola controllera w kształtowaniu budżetu i prognozowaniu, jak zbudować elastyczny budżet oraz czy otoczenie makroekonomiczne powinno mieć wpływ na jego kształtowanie. Na zmianach w otoczeniu swoje wystąpienie skoncentrowali przedstawiciele Zakładów Chemicznych „Police” SA, pani Ewa Sewerska i dr Wojciech Naruć. Po przerwie obiadowej, która upłynęła na żywych dyskusjach o sytuacji controllingu w przedsiębiorstwach, wystąpiła Agata LataczStraszak z PGNiG TERMIKA SA i opowiedziała o narzędziach prowadzących do długotrwałego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zaczęła od rozważań na temat wpływu controllingu na wybór strategii inwestycyjnej przedsiębiorstwa i jego roli w kreowaniu przyszłości firmy.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 52% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.