Wycena kapitału w przedsiębiorstwie – studium przypadku
Umiejętność wyznaczenia zarówno kosztu kapitału własnego, jak i obcego jest ważna m.in. z uwagi na wybór inwestycji. Kapitał potrzebny jest na każdym etapie działalności każdego przedsiębiorstwa. Jedną z ważniejszych decyzji jest wybór źródła finansowania na bieżące funkcjonowanie organizacji oraz na działalność inwestycyjną.
Wybór ten uwarunkowany jest wieloma czynnikami, takimi jak:
→ forma organizacyjno-prawna przedsiębiorstwa,
→ dostępność kapitału,
→ ryzyko,
→ cel inwestycyjny,
→ koszt kapitału.
Ważnym kryterium, jakie często biorą pod uwagę przedsiębiorcy podejmując decyzję o wyborze danego źródła, jest koszt pozyskania kapitału. Ma on też kluczowe znaczenie w dokonywaniu wyboru inwestycji. Dlatego istotna jest umiejętność wyznaczenia zarówno kosztu kapitału własnego, jak i obcego.
Przez koszt kapitału w przedsiębiorstwie rozumie się oczekiwaną przez dawców kapitału stopę zwrotu z kapitału zainwestowanego przy danym poziomie ryzyka, jaki towarzyszy działalności przedsiębiorstwa.
W przypadku kapitału obcego będzie to oczekiwana stopa zwrotu skorygowana o wartość tarczy podatkowej. Zastosowanie własnych środków finansowych wiąże się z poniesieniem kosztów w tym sensie, że zainwestowane fundusze mogłyby być zaangażowane w inny sposób, o wyższej dochodowości.
Koszt użycia kapitału własnego należy postrzegać jako koszt utraconych możliwości lub koszt alternatywny.
Istnieją także modele, z pomocą których możliwe jest oszacowanie kosztu kapitału własnego, np. kosztu kapitału pochodzącego z emisji akcji.
Wycena kosztu kapitału
Wycena kosztu kapitału własnego jest trudniejsza niż kapitału obcego. Wśród modeli, które umożliwiają wycenę kosztu kapitału własnego, najczęściej wymieniane są:
( A ) model wzrostu dywidendy,
( B ) model wyceny aktywów kapitałowych (CAPM),
( C ) metoda premii z tytułu ryzyka, zwana również metodą arbitrażu cenowego.
Zakładając, że dywidendy przypadające na jedną akcję będą wzrastać z roku na rok w jednakowym tempie, to stosując model Gordona koszt kapitału własnego pochodzącego z akcji zwykłych można obliczyć:
KAZ = DIVi / PO + g
gdzie:
Po – cena rynkowa akcji,
DIVi – wartość dywidendy w danym roku,
g – współczynnik wzrostu dywidendy.
Natomiast współczynnik wzrostu dywidendy obliczyć można za pomocą następującej formuły:
g = (1 – DIVi / EPS) × ROE
Do wyznaczania kosztu kapitału własnego coraz częściej w praktyce stosowany jest model rynku kapitałowego zwany modelem CAPM (capital assets pricing model). Model CAPM opisuje następująca formuła:
ke = rrf + β (rm – rrf)
gdzie:
ke – koszt kapitału własnego,
rrf – stopa zwrotu wolna od ryzyka,
rm – rynkowa stopa zwrotu z portfela inwestycyjnego,
β – współczynnik ryzyka właściwy dla danego przedsiębiorstwa,
(rm – rrf ) – premia za ryzyko.
Kolejną z metod szacowania kapitału własnego jest model oparty o szacowaniu premii za ryzyko (ATP – arbitrage pricing theory). Zakłada on, że koszt kapitału własnego jest równy stopie zwrotu z inwestycji w obligacje danego przedsiębiorstwa, powiększonej o premię za ryzyko, jakie ponoszą akcjonariusze w porównaniu z ryzykiem wierzycieli:
Ke = rd + PR
gdzie:
rd – stopa zwrotu z obligacji danego przedsiębiorstwa,
PR – premia za ryzyko.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 60% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.