Struktura przedsiębiorstwa w kontekście podejmowania decyzji w poszczególnych ośrodkach odpowiedzialności
Celem każdej organizacji jest maksymalizacja wartości dla właścicieli. Realizacja tego celu zależy od osób (menedżerów) kształtujących tę organizację. Osiągnięcie sukcesu przez przedsiębiorstwo wymaga zbudowania hierarchii celów, tak aby cele cząstkowe realizowane przez menedżerów poszczególnych ośrodków odpowiedzialnych wspólnie składały się na cel całego przedsiębiorstwa.
Niezależnie od funkcjonującej struktury organizacyjnej, kluczowym elementem funkcjonowania przedsiębiorstwa jest proces podejmowania decyzji. Decyzje w przedsiębiorstwie podejmowane są na podstawie różnych kryteriów, w szczególności — informacji planistycznej dostępnej w organizacji, wypływającej wprost z jego strategii. Oznacza to, że osoby podejmujące decyzje powinny znać strategię przedsiębiorstwa. Nie jest to jeszcze wystarczające, gdyż menedżerowie nie zawsze muszą działać w interesie właścicieli. Konieczne jest zapewnienie, aby byli oni zainteresowani realizacją celu organizacji.
Aby to osiągnąć, trzeba zapewnić zbieżność celów organizacji z celami osób podejmujących decyzje, które mają wpływ na jej funkcjonowanie. Zbieżność celów to stan, w którym jednostki podejmują działania będące zarówno w ich własnym interesie, jak i w interesie całej jednostki. Jest ona osiągana przez połączenie mechanizmów motywacyjnych i kontrolnych. Poszczególne osoby powinny być zachęcane do działań, które z jednej strony są w ich własnym interesie, ale równocześnie są w interesie organizacji. Można to osiągnąć przy wykorzystaniu dwóch rodzajów narzędzi – kontroli zarządczej i systemów motywacyjnych.
Nawet sprawne funkcjonowanie tych narzędzi nie zapewni jednak sukcesu, w sytuacji gdy menedżerowie organizacji nie mają odpowiednich kompetencji i kwalifikacji, aby realizować postawione przed nimi cele. System oceny kompetencji, czyli okresowe oceny pracowników i weryfikacja ich kwalifikacji, powinien być nieodzownym elementem kompleksowego systemu zapewniającego realizację celów organizacji.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.