Przerobowy Rachunek Kosztów – Throughput Accounting (TA)
Logika i istota Przerobowego Rachunku Kosztów (Throughput Accounting) wiąże się ściśle z Teorią Ograniczeń (Theory of Constraints – TOC). Za twórcę TOC uważany jest E.M. Goldratt. Podstawy tej teorii E.M. Goldratt przekazał w książce „Cel I”, a później w „Cel II” oraz wielu innych publikacjach. Teoria Throughput Accounting została przedstawiona przez T. Corbetta w książce „Finanse do góry nogami” (tytuł oryginału: „Throughput Accounting”), opublikowanej przez wydawnictwo MINT Books.
Teoria Ograniczeń, a wraz z nią Przerobowy Rachunek Kosztów (Throughput Accounting) wprowadza tak odmienne spojrzenie na zarządzanie i rachunkowość zarządczą, że jej twórcy odważnie twierdzą, iż jest to zmiana paradygmatu w zarządzaniu. Zmiana tego paradygmatu polega na wyjściu ze świata kosztów i wejściu w świat przerobu.
Niezależnie jednak od tego, w którym z tych światów funkcjonujemy, przyjętym zasadom rachunkowości zarządczej przyświeca zawsze jakiś cel. Co zatem jest tym celem?
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 95% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.