Obowiązki sprawozdawcze w postępowaniu restrukturyzacyjnym
Szeroki wachlarz możliwości, który daje przedsiębiorcom restrukturyzacja, wymaga zapewnienia odpowiedniego stopnia transparentności podejmowanych działań, czemu służą obowiązki sprawozdawcze nałożone na nadzorcę sądowego (zarządcę).
W latach 2020-2021 rozpoczęto ponad 2300 postępowań restrukturyzacyjnych, z czego ponad połowę stanowiły tzw. uproszczone postępowania restrukturyzacyjne (wprowadzone w związku z pandemią COVID-19, funkcjonujące do 30.11.2021 r.). Nie ma więc wątpliwości, że obowiązująca od 2016 r. ustawa – Prawo restrukturyzacyjne1 na dobre wpisała się w ramy polskich realiów gospodarczych. Decyzja o restrukturyzacji przestaje zaskakiwać i dziwić uczestników rynku. Jednym z niewielu pozytywnych skutków pandemii jest to, że rynek „przywykł” do restrukturyzacji. Sukces wielu postępowań restrukturyzacyjnych pokazuje, że mogą one stanowić „nowe rozdanie” nie tylko dla dłużników, ale również dla ich kontrahentów.
Liczne korzyści wynikające z restrukturyzacji, które są uzależnione od wybranego postępowania2, wiążą się dla dłużnika również z pewnymi ciężarami. Najbardziej widocznym ograniczeniem jest ograniczenie zarządu nad majątkiem na rzecz nadzorcy układu albo nadzorcy sądowego (wyrażają zgodę na wykonywanie czynności przekraczających zwykły zarząd) albo zarządcy (sprawuje zarząd nad majątkiem dłużnika, z tym zastrzeżeniem, że dłużnikowi może zostać udzielone zezwolenie na wykonywanie czynności zwykłego zarządu). Oprócz tego dłużnicy zobowiązani są udzielać nadzorcy sądowemu (zarządcy) informacji niezbędnych do realizowania przez nich obowiązków sprawozdawczych wynikających z pr. restr.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 88% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.