Jak stworzyć skuteczny system kontroli kosztów w przedsiębiorstwie?
Formalny proces planowania i monitorowania kosztów działalności firmy pokazuje menedżerom operacyjnym, iż dbałość o efektywność kosztową jest jednym z priorytetów systemu zarządzania przedsiębiorstwem. Z tego względu, przedsiębiorstwa osiągające ponadprzeciętne wyniki finansowe konsekwentnie stosują klasyczne narzędzia controllingu kosztów – budżetowanie, monitorowanie realizacji i analizę odchyleń. Nie sposób myśleć o optymalizacji kosztów przedsiębiorstwa bez skutecznego systemu controllingu.
W artykule przedstawiono najważniejsze elementy składające się na skuteczny system kontroli. Będzie to autorska synteza priorytetów i wyzwań przygotowana na podstawie praktyk controllingu finansowego stosowanych w dużych przedsiębiorstwach. Nie zmienia to faktu, że omawiane procesy, koncepcje czy podejście mogą zostać odpowiednio zaadaptowane w firmach działających również w mniejszej skali...
Ośrodki odpowiedzialne za kontrolę kosztów w przedsiębiorstwie
Rozwój przedsiębiorstwa wiąże się z coraz większą specjalizacją jego poszczególnych komórek. Ta uniwersalna zasada ma zastosowanie we wszystkich dziedzinach życia. Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, podobnie jak organizmy jednokomórkowe w przyrodzie, samodzielnie realizują wszystkie funkcje „życiowe”. Specjalizacja pojawia się z kolei już w kilkuosobowych firmach, gdzie współpracujące osoby zaczynają się dzielić obowiązkami według procesów biznesowych lub segmentów działalności. Wydzielona funkcja controllingu pojawia się najczęściej w przedsiębiorstwach o skali zatrudnienia na poziomie około 100 pracowników. W takiej firmie kadra zarządzająca zaczyna potrzebować realnego wsparcia informacyjnego, którego nie zapewnia bezpośrednio system księgowości...
Wątek specjalizacji pojawił się w tym miejscu nieprzypadkowo. Patrząc na przedsiębiorstwo z perspektywy kontroli kosztów może się dość szybko okazać, że odpowiedzialność za monitorowanie i analizę większości wydatków firmy zlokalizowana jest poza controllingiem finansowym.
Dla przykładu, w firmach produkcyjnych dominującą pozycją kosztów mogą być zakupy materiałów do produkcji. W zależności od stosowanego układu raportowania Rachunku Zysków i Strat trafią one do linii „zużycie materiałów i energii” lub „koszt własny sprzedanych produktów”. Z perspektywy controllingu finansowego informacja ta może stanowić bazę dla raportowania marż i rentowności, jednak pogłębione analizy wymagają zejścia na operacyjny poziom procesów produkcyjnych. Z tego względu w dużych organizacjach, niezależnie od centralnej funkcji controllingu zlokalizowanej w ramach pionu finansowego, pojawiają się niezależni controllerzy w fabrykach. W strukturze organizacyjnej firmy controlling produkcji może być częścią pionu operacyjnego; skuteczny controller w fabryce musi dobrze współpracować z działem zakupów czy planowania produkcji oraz kierownikami wydziałów.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 82% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.