Jak ograniczać ryzyko wynikające z zapisów w umowach bankowych
Umowy regulujące współpracę przedsiębiorstw z instytucjami finansowymi są specyficznym rodzajem umów. Każdy, kto pierwszy raz ma w ręku standardową umowę bankową, zwróci zapewne uwagę na jej niesymetryczny charakter i jednostronne zabezpieczenie interesów banku. Na szczęście, przynajmniej dla największych przedsiębiorstw, standardowe umowy właściwie nie istnieją i jeżeli bank chce pozyskać atrakcyjnego klienta, zgadza się na wynegocjowane zmiany w dokumentacji.
Taką uprzywilejowaną pozycję mają przede wszystkim grupy kapitałowe realizujące za pośrednictwem banków ogromną liczbę transakcji finansowych. W niektórych grupach kapitałowych tworzone są wzorce dokumentacji wykorzystywane we współpracy z instytucjami finansowymi. Każde przedsiębiorstwo, w tym również bank, stara się zminimalizować ponoszone koszty i ryzyko poprzez wprowadzanie jednolitych rozwiązań dla określonych grup usług czy transakcji. Pozycja negocjacyjna decyduje najczęściej o tym, który standard zostanie zastosowany w wypadku konkretnego zapisu w dokumentacji — banku czy przedsiębiorstwa.
Sytuację utrudnia fakt, że różne instytucje finansowe w odmienny sposób regulują współpracę z klientami. U jednych większość zapisów ujmowanych jest w umowach, w innych umowa jest bardzo krótka i stanowi jedynie odniesienie do niepodlegającego negocjacjom i w dodatku zmiennego w czasie regulaminu. Chcąc realizować za pośrednictwem banku jakiekolwiek transakcje ze świadomością warunków wynikających z takiej współpracy, trzeba się przedrzeć przez prawdziwy gąszcz dokumentacji.
Z tego punktu widzenia uzasadnione jest ograniczenie grona banków obsługujących operacje firmy do kilku wybranych partnerów, w zależności od potrzeb i wielkości przedsiębiorstwa. Wstępna ocena dokumentacji może być nawet ważnym czynnikiem decydującym o nawiązaniu współpracy z daną instytucją finansową. W praktyce banki różnią się często na poziomie dokumentacji znacznie bardziej niż na poziomie samych usług bankowych. Kwestia kosztów z kolei nigdy nie powinna być oceniana w oderwaniu od oceny ryzyka zawarcia konkretnej umowy.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.