Iaas, Paas, Saas i Daas - wybory w chmurach
Chmura jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów rynku IT. Mimo że nie jest to już nowa technologia, to jednak z jej wykorzystaniem w działalności biznesowej nadal wiąże się szereg obaw. Czym różnią się poszczególne modele usług oferowanych w chmurze i który z nich jest najbardziej efektywny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.
Rynek w chmury w Polsce
Trudno znaleźć inny segment rynku IT, który w ostatnich latach rozwijałby się tak szybko. Z danych GUS za 2020 r. wynika, że z usług chmurowych korzysta już nieco ponad 24% działających w Polsce przedsiębiorstw. To o ponad połowę więcej niż w 2018 r., kiedy to wskaźnik ten wyniósł zaledwie 11%. Mimo rosnącej popularności usług chmurowych polska gospodarka nadal pozostaje w ogonie Europy. W krajach nordyckich z technologii cloud computing korzysta na co dzień blisko 7 na 10 przedsiębiorstw.
W Polsce usługi chmurowe nadal pozostają domeną największych graczy. W segmencie dużych przedsiębiorstw korzysta z nich już 60% podmiotów. W grupie firm zatrudniających od 50 do 249 pracowników technologię cloud computing wykorzystuje 38% organizacji. Najgorzej sytuacja wygląda w segmencie małych przedsiębiorstw. Tu z chmury korzysta tylko co piąta organizacja.
Pomimo, że chmura daje duże możliwości w zakresie np. hostowania baz danych czy utrzymywania systemów IT, to jednak w Polsce ten segment jest dość słabo rozwinięty. Wśród najpopularniejszych usług chmurowych niezmiennie od kilku lat znajdują się poczta elektroniczna oraz archiwizacja danych.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 86% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.