Globalne łańcuchy dostaw po nowemu. Jak prowadzić biznes w warunkach VUCA?
Globalne łańcuchy dostaw w ostatnich miesiącach stają się istotnym zagadnieniem dla wyników ekonomicznych prowadzenia biznesu w rezultacie globalnego VUCA*. Ich przerwanie w wyniku pandemii lub działań wojennych kreuje ryzyko dla wielu przedsiębiorstw oraz ich klientów. Przedsiębiorstwa, aby zagwarantować kontrolę nad różnymi etapami swoich procesów produkcyjnych rozpoczęły analizowanie ekspozycji na zakłócenia dostaw z różnych lokalizacji geograficznych. Następuje zmiana modelu współpracy i konkurencji pomiędzy krajami i sektorami przemysłu. Stąd autorzy podjęli tematykę zmiany globalnych łańcuchów dostaw, która będzie kontynuowana w kolejnych numerach „Finansów i Controllingu”**.
Istotność zarządzania łańcuchem dostaw
Procesy rynkowe zachodzące w dzisiejszym świecie są procesami złożonymi. Gospodarka rynkowa składa się z wielu milionów różnej wielkości podmiotów, poczynając od gospodarstwa domowego, a kończąc na przedsiębiorstwach wytwarzających dziennie miliony sztuk produktów w południowych Chinach czy korporacji finansowej z Wall Street. Uczestnikami rynku są także lokalne władze, administracja, Kościoły czy systemy edukacji na całym świecie. Swoboda działania w gospodarce rynkowej kształtuje ceny dóbr regulowane prawami podaży i popytu oraz efektywną konkurencją między przedsiębiorstwami. Jest ona motorem rozwoju i źródłem przepływów między poszczególnymi podmiotami. Te powiązania relacyjne między przedsiębiorstwami dostarczającymi na rynek dobra i usługi nazwano łańcuchami dostaw, zaś zarządzanie tymi relacjami, to zarządzanie łańcuchem dostaw. Wszelkie czynności, poczynając od pozyskania surowców przez produkcję, przeróbkę towarów, czynności związane z magazynowaniem, transportem, dystrybucją, usługami posprzedażowymi, a także przepływem informacji, aż po zaspokojenie potrzeby docelowego klienta to właśnie łańcuch dostaw. Najprościej ujmując, łańcuch dostaw to sieć fizycznych przepływów, która zaczyna się u dostawcy a kończy u klienta, czyli odbiorcy1.
Globalne powiązania gospodarcze, wymagania odbiorców oraz wzrastająca konkurencja wymusiły rozbudowanie łańcuchów dostaw, umieszczając w nich nie tylko dodatkowych dostawców i odbiorców, ale również szereg przedsiębiorstw wykonujących usługi niezbędne do istnienia obecnego łańcucha dostaw. Są to podmioty wspierające łańcuch, zapewniające świadczenia transportowe, informatyczne, finansowe czy marketingowe. Konfiguracja podmiotów w poszczególnych łańcuchach dostaw jest różna i zależna od wielkości łańcucha i rodzaju powiązań wewnątrz niego. Wśród ogniw takiego rozbudowanego łańcucha wyróżnić należy producentów surowców i komponentów do produkcji wyrobów gotowych, które wytwarzają producenci, dystrybutorów produktów gotowych, którzy są pośrednim ogniwem do przedsiębiorstw przyjmujących dany asortyment w dużych ilościach, aby następnie dostarczyć go detalistom, a ci z kolei klientom końcowym w miejscu i czasie odpowiadającym zapotrzebowaniu. Wszystko to nie byłoby w dzisiejszej rzeczywistości możliwe bez aktywnej obecności podmiotów wspomagających. Należą do nich przedsiębiorstwa wysoko wyspecjalizowane w ramach pewnego rodzaju działalności jak transport i magazynowanie, usługi informatyczne i finansowe. Te ostatnie zapewniają nie tylko obsługę księgową czy usługi finansowe, ale także finansowanie realizacji określonych zadań w postaci pożyczek i kredytów. Firmy informatyczne zajmują się programowaniem i obsługą systemów komputerowych oraz administrowaniem baz danych. Trzeba tu także wspomnieć o obsłudze marketingowej przedsiębiorstw i sprzedawanych przez nie produktów i usług, ale również o usługach projektowych i inżynieryjnych oraz kompleksowej obsłudze prawnej i administracyjnej. Wszystkie powyższe podmioty lub tylko część z nich, są w mniejszym lub większym stopniu zintegrowane w ramach procesów zachodzących w różnego typu i wielkości łańcuchach dostaw2.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 75% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.