Dokumentacja cen transferowych w 2021 r. Nowelizacja przepisów, nowe wyzwania i plany na przyszłość
Wykonanie obowiązków za rok 2019 niestety nie pozwala nam zapomnieć o temacie cen transferowych na dłużej, rok 2021 przyniósł kolejne wyzwania zarówno w postaci zmian w przepisach, jak również dodatkowych obowiązków związanych z COVID-19.
Jednym z głównych wyzwań, z którym będą musieli zmierzyć się podatnicy, jest konieczność zaktualizowania posiadanych analiz porównawczych. Obowiązek aktualizacji będzie dotyczył nie tylko analiz sporządzonych dla transakcji realizowanych w roku 2017, ale obejmie również szczególne przypadki, w których COVID-19 wpłynął na warunki transakcji wewnątrzgrupowych lub branżę, w której działa dany podmiot.
Istotne zmiany zaszły również w dokumentowaniu transakcji z rajami podatkowymi oraz z podmiotami dokonującymi rozliczeń z rajami podatkowymi, a podejście MF do tematu należytej staranności oraz tzw. domniemania prowadzi jedynie do wniosku, że musimy coraz bardziej inwigilować swoich kontrahentów, bez względu na fakt występujących powiązań, czy też miejsce prowadzenia przez nich biznesu.
Zmiany w przepisach – nowe podejście do sporządzenia dokumentacji z rajami podatkowymi oraz kilka uproszczeń dla podatników
Zmiany wprowadzane w roku 2021 można podzielić na dwie grupy, pierwsza z nich ma charakter upraszczający wykonywanie obowiązków związanych z cenami transferowymi, druga ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie transakcji realizowanych z podmiotami z tzw. rajów podatkowych.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 91% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.