Bezpieczni w łańcuchu dostaw. O wymaganiach prawnych i sposobach zabezpieczenia interesów sprzedającego
Utrzymujący się na wschodzie Europy konflikt zbrojny między Ukrainą a Rosją uderza w wiele międzynarodowych łańcuchów logistycznych, a także globalną sytuację gospodarczą. Firmy inwestujące do tej pory ogromne środki w krajach wschodnioeuropejskich mogą czuć się niepewnie w obecnej sytuacji geopolitycznej. W związku z tym szukają one skutecznych sposobów na mitygację strat i ograniczenie ryzyka. W jaki sposób przedsiębiorca może skutecznie zabezpieczyć swój interes prawny?
Dlaczego dobra umowa pisemna to podstawa udanej współpracy?
Większość umów cywilnoprawnych, zarówno tych nazwanych, o których mowa w Kodeksie cywilnym, ale także wiele kontraktów nienazwanych, nie wymaga zachowania formy pisemnej (a tym bardziej formy aktu notarialnego). Teoretycznie więc strony mogą ustalić między sobą nawet ustnie m.in.:
- wzajemne prawa i obowiązki,
- terminy spełnienia świadczeń,
- kwoty wynagrodzenia,
- zakres odpowiedzialności,
- miejsce spełnienia świadczenia.
W praktyce taki sposób regulowania zobowiązań sprawdza się do momentu wystąpienia sporu sądowego. Kiedy jedna ze stron nie chce zapłacić pieniędzy, zwleka ze spełnieniem świadczenia lub uchyla się od naprawienia wyrządzonej szkody, pojawia się jednak konieczność udowodnienia żądań.
Niestety postępowanie sądowe pociąga za sobą ryzyko, że stronie umowy nie uda się wykazać swoich racji. Zaprezentowane dowody w postaci zeznań świadków, dokumentów, nagrań audio, czy wreszcie wyjaśnień i zeznań stron postępowania mogą okazać się niewystarczające. Wtedy pozostaje jedynie postępowanie odwoławcze i ewentualna skarga kasacyjna.
To nie tylko wysokie koszty, ale także czas poświęcony na formalne procedury i spór, którego od początku dało się uniknąć, a wreszcie ryzyko przegranej.
Zwłaszcza teraz, kiedy realizacja wielu współprac jest zagrożona, dobrze skonstruowana umowa może uchronić firmę przed poważnymi problemami finansowymi. Aby zadbać o swoje interesy, warto rozważyć skorzystanie z usług kancelarii prawnej, która sporządzi lub zaopiniuje kontrakt.
Jak sprzedawca może zabezpieczyć swoje interesy?
Polskie prawo przewiduje wiele sposobów zabezpieczenia interesów przedsiębiorcy. Bez względu na to, czy sprzedajesz usługi IT, audyty SEO/SEM, czy usługi budowlane, zawsze istnieje ryzyko, że kontrahent nie będzie chciał zapłacić na czas (lub, co gorsza, w ogóle). Przeczytaj, jakie klauzule warto przewidzieć w umowie i jak one działają.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 80% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.