Współpraca przedsiębiorstwa z bankami – szanse i zagrożenia – jak wybrać optymalny model współpracy
Współpraca z bankami jest nieodłącznym elementem działalności każdego przedsiębiorstwa. Nawet jeżeli małe firmy mogą preferować rozliczenia gotówkowe, szereg płatności, m.in. z tytułu podatków, realizowanych jest za pomocą przelewów bankowych. Banki z założenia powinny gwarantować bezpieczeństwo rozliczeń w gospodarce.
Wszystko wydaje się oczywiste i proste na pierwszy rzut oka. Można byłoby założyć, że firmy odnoszą jedynie korzyści ze stosowania rozwiązań proponowanych przez bank. Warto jednak zachować pewną dozę ostrożności, ponieważ bank nie jest łatwym partnerem do współpracy.
Optymalny model współpracy z bankami
To jak w praktyce powinien wyglądać optymalny dla przedsiębiorstwa model współpracy z bankami, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim istotna jest wielkość przedsiębiorstwa oraz jego zapotrzebowanie na produkty bankowe. Zupełnie inaczej kształtuje się sytuacja małej firmy, która przeprowadza niewiele operacji finansowych. Jest ona raczej odbiorcą podstawowych usług proponowanych przez bank niż jego partnerem. Inaczej jest w firmach, w których operacje finansowe przeprowadzane są na dużą skalę. Tworzone są w nich wyspecjalizowane komórki dedykowane do zarządzania płynnością oraz współpracy z instytucjami finansowymi. Dla spółek korzystających w szerokim zakresie z produktów bankowych, banki tworzą rozwiązania szyte na miarę, dopasowane struktury rachunków bankowych oraz modele rozliczeń.
Największym błędem, jaki może popełnić przedsiębiorstwo, jest korzystanie z instrumentów, które nie są niezbędne w jego działalności i których działanie nie jest dla niego całkowicie zrozumiałe. Bank może prezentować je jako bardzo korzystne i zachęcać do ich zakupu. Sytuacja w ostatnich kilku latach pokazała, że nie dotyczy to jedynie małych przedsiębiorstw, które często nie posiadają w swojej strukturze osób wyspecjalizowanych w zarządzaniu płynnością. Także większe podmioty, przekonywane do wykorzystania instrumentów pochodnych przez banki, ponosiły realne straty, popadając nawet w poważne kłopoty finansowe. Powodem było niezrozumienie wszystkich aspektów działania zakupionego instrumentu.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 88% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.