Outsourcing procesów sprzedażowych
Współczesny biznes wymusza na organizacjach przede wszystkim elastyczność, która pozwala szybko reagować na zmiany w otoczeniu. Ten element zdaje się przeważać szalę decyzji na korzyść outsourcingu także usług sprzedaży.
Termin outsourcing robi obecnie wielką karierę w biznesie. Jako korzystanie z zasobów zewnętrznych do realizacji własnych procesów biznesowych jest to zjawisko obecne w biznesie od ponad 30 lat. Za pierwszy proces outsourcingowy uważa się zakup przez brytyjskie firmy motoryzacyjne koncepcji konstrukcyjnych od niemieckich projektantów, dokonany w 1979 roku. Jednak rozkwit outsourcingu nastąpił po 2004 roku, gdy wysokorozwinięte gospodarki (amerykańska i krajów Europy Zachodniej) zaczęły się zmagać ze spowolnieniem gospodarczym. Szukając sposobów optymalizacji kosztów prowadzenia działalności, zaczęły przenosić część swoich procesów do krajów, gdzie ich realizacja była dużo tańsza – czyli zaczęły stosować offshoring1. Do Polski outsourcing dotarł ponad dekadę temu, szybko stając się jednym z głównych obszarów inwestowania w centra BPO (Business Process Outsourcing – także w zlecaniu procesów sprzedaży) i SSC (Shared Services Centers – czyli Centrów Usług Wspólnych).
Największy rozwój outsourcingu następuje w tych dziedzinach, dla których odległość nie ma znaczenia, takich jak usługi IT, analizy czy operacje logistyczne. W ostatnich latach obserwujemy jednak znaczny wzrost outsourcingu także w innych branżach – świadczenie usług call center, back office, logistycznych czy sprzedaży, a zwłaszcza telesprzedaży. Popularności tej branży i wzrostowi jej znaczenia bezsprzecznie sprzyja rozwój nowych technologii, umożliwiających szybki i bezpieczny transfer danych oraz dostęp do nich w każdej chwili i z dowolnego miejsca na świecie.
Plusy i minusy oddania procesu na zewnątrz
Czy oddanie newralgicznych procesów osobom spoza firmy ma sens? Czy jest to bezpieczne i może przynieść korzyść przedsiębiorstwu, które zdecyduje się na taki krok? Na tak postawione pytanie nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Perspektywa „pozbycia się odpowiedzialności” i przeniesienia jej na inne osoby wydaje się kusząca, ale możliwość „utraty kontroli” nad strategicznymi procesami w firmie skutecznie studzi ten zapał. I bardzo dobrze, ponieważ outsourcing w sprzedaży ma sens, ale nie zawsze i nie we wszystkich przypadkach.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.