Finansiści na rynku pracy – trendy na rok 2021
Na rynku pracy zachodzą dynamiczne zmiany, które skutkują zwiększeniem roli działów finansowych w organizacjach. Sytuacja rynkowa związana z pandemią wymogła na firmach potrzebę bliższego przyjrzenia się finansowemu aspektowi prowadzonej działalności. Oprócz zabezpieczenia ryzyka wynikającego z wysokiej dynamiki zmian regulacji podatkowych i prawnych, organizacje muszą obecnie zadbać o płynność finansową spółek i stabilizację źródeł ich finansowania. Wiele przedsiębiorstw stanęło przed koniecznością przeprowadzenia rewizji bazy kosztowej, działań restrukturyzacyjnych oraz wdrożenia zarządzania kryzysowego.
W konsekwencji zachodzących zmian na znaczeniu zyskują wysokie kompetencje i kwalifikacje pracowników działów finansowych, których rolą jest nie tylko zadbanie o poprawność dokumentacji czy zgodność z często zmieniającymi się przepisami, ale również o zyskowność firm. W ostatnim roku zwiększył się również zakres zadań realizowanych przez działy finansowe, chociażby w zakresie podatków czy zarządzania wierzytelnościami. Potrzeba utrzymania silnej kontroli finansów w firmach przekłada się na trend ograniczania zwolnień w obszarze finansowo-księgowym. Chociaż optymalizacje kosztów zatrudnienia i redukcje etatów nie ominęły całkowicie działów finansowych, to finansiści wciąż cieszą się dobrą pozycją na rynku pracy i mogą liczyć na atrakcyjne oferty.
Jak wynika z Raportu płacowego Hays 2021, dla 14 proc. firm w Polsce kompetencje z obszaru finansów i księgowości są kluczowe z punktu widzenia prowadzonej działalności i osiągania założonych celów biznesowych. Co więcej, 47 proc. firm z branży finansowo-księgowej w roku 2021 spodziewa się trudności w pozyskaniu nowych pracowników. Stąd też pomimo zmieniającego się klimatu gospodarczego, eksperci w dziedzinie finansów i księgowości będą stanowić jedną z grup zawodowych, których przedstawiciele będą poszukiwani na rynku pracy. Chociaż o podwyżki nie będzie równie łatwo, co w ubiegłych latach, to osoby mające odpowiednią wiedzę, umiejętności i doświadczenie, zyskają silną pozycję w negocjacjach.
Finansiści jako partnerzy biznesowi
W minionym roku największą ewolucję w działach finansowych zaobserwowano w kontekście stanowisk wysokiego szczebla, takich jak dyrektor finansowy/CFO. Niezależnie od profilu działalności spółki osoby pełniące te role przestały ograniczać swoją funkcję do cyklicznego raportowania czy sprawozdawczości, coraz silniej integrując perspektywę finansową i biznesową. Znajduje to odzwierciedlenie w procesach rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie, w których wiele uwagi poświęca się biznesowemu doświadczeniu kandydatów.
Od liderów finansów oczekuje się, że będą aktywnie wspierać rozwój biznesu, a także blisko współpracować z zarządem w celu stworzenia odpowiedniej strategii rozwoju. Tym samym osoby pełniące najwyższe funkcje w obszarze finansowo-księgowym zyskują realny wpływ na kluczowe decyzje podejmowane w organizacjach i co więcej – coraz częściej zostają dyrektorami zarządzającymi. Doskonałe zrozumienie procesów zachodzących na poziomie organizacji, budowanie partnerstwa w relacjach z zespołami operacyjnymi oraz umiejętność sprawnego podejmowania decyzji biznesowych to czynniki, które w rywalizacji o posadę dyrektora finansowego wzmacniają przewagę konkurencyjną kandydatów. Konsekwentnej dewaluacji ulega natomiast profil kandydatów z szerokim doświadczeniem w księgowości.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 73% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.