Studia podyplomowe w zakresie controllingu biznesowego „Business Controlling”
Współczesne przedsiębiorstwa muszą sprostać coraz nowszym wyzwaniom biznesowym. Controlling jako system wspierający zarządzanie przedsiębiorstwem dostarcza instrumentów, które pozwalają ograniczać ryzyko, zwiększyć efektywność i skuteczność działania jednostek gospodarczych, a przez to odnosić sukcesy ekonomiczne oraz osiągnąć przewagę nad otoczeniem.
Studia są efektem współpracy między Wydziałem Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu a Międzynarodowym Stowarzyszeniem Controllerów ICV (Internationaler Controller Verein) z siedzibą w Monachium (www.icv.pl). Efektem tej współpracy będą urozmaicone zajęcia dydaktyczne prowadzone przez praktyków – przedstawicieli partnera oraz ich wkład merytoryczny w program studiów.
Trzy filary programu: wiedza – umiejętność – kompetencje w pracy controllera
- Wiedza – inspiracja do poszukiwania efektywnych rozwiązań controllingowych
Pozwoli ona praktycznie realizować w jednostce proces controllingu operacyjnego i strategicznego przez wybór właściwych narzędzi służących planowaniu i kontroli procesów oraz koordynacji i optymalizacji podejmowanych działań.
- Umiejętności – możliwość praktycznego zastosowania rozwiązań controllingowych
Umiejętność projektowania i wykorzystania instrumentów controllingu umożliwi przygotowanie informacji finansowych na potrzeby decyzyjne. Program zapewni uczestnikom umiejętność posługiwania się narzędziami informatycznymi wspomagającymi procesy planowania, kontroli, analiz i raportowania biznesowego.
- Kompetencje – podstawa skutecznego i kreatywnego działania
Kompetencje w zakresie negocjacji, komunikacji i prezentacji wypracowanych rozwiązań oparte na etycznej postawie i efektywnym zarządzaniu zespołem oraz na osobistym rozwoju pozwolą na pełnienie funkcji menedżera i/lub specjalisty w dziedzinie controllingu.
Atuty studiów „Business Controlling”
- Modułowy autorski program oparty na wiedzy i doświadczeniu partnerów
W programie między innymi: organizacja procesów controllingowych – baza informacyjna controllingu – budżetowanie – controlling kosztów – controlling dziedzinowy – pomiar i analiza dokonań – raportowanie wewnętrzne i zewnętrzne – kluczowe kompetencje controllera – narzędzia informatyczne w pracy controllera.
- Wiedza ekspercka i doświadczenie praktyczne wykładowców
Program w całości realizowany jest przez wiodących ekspertów w dziedzinie controllingu, psychologii i informatyki, osoby z wieloletnim doświadczeniem praktycznym.
Nadzór merytoryczny nad kierunkiem pełnią: dr Marlena Ciechan-Kujawa (wykładowca UMK, audytor, konsultant biznesowy) oraz Andrzej Derkowki (delegat krajowy ICV, dyrektor ds. controllingu w Grupie Neuca).
- Interaktywna forma zajęć – gry biznesowe, warsztaty, studia przypadków
Wykład inspirujący, wymiana doświadczeń uczestników z wykładowcami, prezentacja „best practices” oraz wskazówki wynikające z rozwiązań stosowanych w praktyce przez ekspertów w konkretnych przypadkach biznesowych dostarczą słuchaczom wiedzy, która pozwoli praktycznie realizować w jednostce proces controllingu operacyjnego i strategicznego.
Czas trwania:
2 semestry
Uczestnicy studiów otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych oraz dodatkowy certyfikat wystawiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Controllerów – ICV w języku polskim i angielskim.
Termin składania dokumentów:
maj-wrzesień 2015 r.
Miejsce składania dokumentów:
dziekanat Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, ul. Gagarina 13a, pokój nr 41,
Nina Żwak, ninazwak@umk.pl, +48 56 611 47 66
Więcej informacji:
www.econ.umk.plMarlena Ciechan-Kujawa, marlena@econ.umk.pl