Stawka 0% na produkty lecznicze sfinansowane ze zbiórek publicznych
Stawkę 0% będzie można stosować na produkty lecznicze sprowadzone do Polski i sfinansowane ze zbiórek publicznych rozpoczętych przed 16 maja 2022 r.
Zgodnie z projektowanym § 10bf. od dnia 16 maja 2022 r. obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do dostawy towarów, której przedmiotem są produkty lecznicze dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne oraz te, które uzyskały pozwolenie wydane przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską, spełniające łącznie następujące warunki:
(1) były uprzednio przedmiotem importu towarów na terytorium kraju lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
(2) ich zakup jest finansowany ze środków pochodzących ze zbiórek publicznych organizowanych przez organizacje pożytku publicznego, które zostały rozpoczęte przed dniem 16 maja 2022 r.
Obniżoną stawkę podatku będzie można stosować pod warunkiem, że dokonujący dostawy towarów będzie posiadał potwierdzenie od:
(1) organizacji pożytku publicznego, że zbiórka środków na sfinansowanie zakupu produktów leczniczych jest przeprowadzana jako zbiórka publiczna i została rozpoczęta przed dniem 16 maja 2022 r.;
(2) nabywcy, że towar będzie wykorzystany do terapii przeprowadzonej na terytorium kraju.
Przepis wprowadzający obniżoną stawkę VAT na produkty lecznicze został przygotowany w związku z odwołaniem w Polsce stanu epidemii. Z dniem odwołania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii ogłoszonego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 (tj. 16 maja 2022 r.), przestał bowiem obowiązywać przepis § 10b rozporządzenia z 25 marca 2020 r. Zgodnie z tym przepisem stawką VAT w wysokości 0% były objęte dostawy produktów leczniczych, których sprzedaż w kraju była następnie finansowana ze zbiórek publicznych. Ww. preferencja, wprowadzona w trakcie pandemii COVID-19 w 2020 r. związana była ściśle z ówczesnymi ograniczeniami w swobodnym podróżowaniu. W takiej sytuacji, w szczególności w przypadku terapii, które miały być prowadzone za granicą, wiele chorych osób stanęło w obliczu zagrożenia zaprzestania bądź przesunięcia w czasie trwającego lub planowanego w najbliższym czasie leczenia. Jedynym zatem wyjściem na ratowanie zdrowia i życia było sprowadzenie stosownych leków do Polski i podanie ich w krajowych placówkach opieki medycznej, co wiązało się z koniecznością opodatkowania krajowych dostaw tych produktów 8% podatkiem VAT.
W rezultacie wygaśnięcia ww. preferencji w VAT możliwe są przypadki dostaw produktów leczniczych dokonywanych po dniu 16 maja 2022 r., finansowanych ze środków pochodzących ze zbiórek publicznych organizowanych przez organizacje pożytku publicznego, które to zbiórki rozpoczęły się jeszcze w trakcie obowiązywania stanu epidemii. Takie dostawy objęte są stawką w wysokości 8%, co oznacza zmianę (wzrost) ceny w czasie trwania ww. zbiórki, a tym samym konieczność zgromadzenia większej kwoty.
MF uznał zatem za zasadne, aby przywrócić stosowanie stawki 0% do tych dostaw, które są finansowane środkami ze zbiórek publicznych rozpoczętych jeszcze przed dniem 16 maja 2022 r.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 0% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.