Konferencja Zarządzanie Informacją w Przedsiębiorstwie
W dniu 16 czerwca br. odbyła się w Warszawie po raz 3 konferencja „Zarządzanie Informacją w Przedsiębiorstwie”. Zapowiedź wydarzenia opierała się na tezie, że eksperci od danych nie mogą być ograniczani do odpowiadania na potrzeby biznesu w zakresie raportów i analiz. Muszą wychodzić z inicjatywą w zakresie dostarczania Business Insights i wspólnego rozwiązywania konkretnych problemów biznesowych opartych na danych. To wymaga od nich zbudowania ładu w obszarze zarządzania informacją oraz powiązania rozwoju tego obszaru ze strategią firmy.
Ciekawą koncepcję rozwoju gospodarowania danymi w firmie „od Barbarzyńcy po Ewangelistę” przedstawili prelegenci z Ab Initio – Konrad Hoszowski oraz Wojciech Małek. Początek, czyli etap instrumentalnego traktowania danych, tj. gospodarka rabunkowa opiera się na niekontrolowanej eksploatacji danych, który jak łatwo można się domyśleć może doprowadzić firmę do katastrofy. Kolejny etap nazwany przez prelegentów „kolonializmem” ma miejsce wtedy, kiedy procesy Data Governance są narzucane firmie z zewnątrz, co w efekcie rodzi zwykle sceptycyzm oraz brak wiary w skuteczność podyktowanego rozwiązania systemowego. Najlepszą fazą rozwoju zarządzania danymi w organizacji jest „oświecenie” związane z uporządkowaną, prostą i sprawną architekturą danych, której integralną częścią jest świadomie zaimplementowany proces Data Governance.
W jednej z kolejnych odsłon Patryk Choroś z SAS Institut podzielił się z uczestnikami spostrzeżeniami na temat wzorców architektonicznych i ich rolą w nowoczesnym Business Intelligence (BI). Prelegent podkreślił, że stajemy przed nowymi wyzwaniami związanymi z wydajnością udostępniania danych detalicznych, zapewnieniem możliwości łączenia danych z wielu źródeł oraz spójnego zarządzania ich bezpieczeństwem. Wzorce architektoniczne wykorzystywania narzędzi do wirtualizacji danych pozwalają na podejmowanie powyższych wyzwań. Na budowanie tych narzędzi ogromny wpływ ma znaczący wzrost kompetencji odbiorców danych, którzy wymuszają stały rozwój struktury informatycznej. Obecnie mamy do czynienia z TSUNAMI DANYCH spowodowanym wszechobecnością i zmiennością informacji, dlatego zachodzi potrzeba wdrożenia samoobsługowego modelu BI, który będzie odpowiadał na stale zmieniające się potrzeby biznesowe. Dzisiejszy pracownik jest świadom wartości informacji. Coraz częściej użytkownicy mają dojrzałe oczekiwania funkcjonalne, którym nie jest w stanie sprostać dział IT. Wdrożenie wirtualizacji danych czyli stworzenie narzędzia pozwalającego na dostęp do danych bez potrzeby otwierania ich rozproszonych źródeł upraszcza dostęp do informacji, jest wygodne dla użytkownika oraz zapewnia bezpieczeństwo danych, co ma w dzisiejszych czasach kolosalne znaczenie.
Na konferencji poruszono jeszcze wiele interesujących zagadnień oraz szukano odpowiedzi na kilka pytań, np.: „W jaki sposób budować wartość firmy poprzez dane?” oraz „Kiedy eksperci od danych mogą stać się rzeczywistymi partnerami dla biznesu?”. Licznie zgromadzeni na konferencji uczestnicy z pewnością byli usatysfakcjonowani zaproponowanymi przez ekspertów odpowiedziami bogato zilustrowanymi praktycznymi doświadczeniami. Poruszone tematy uczestnicy mogli jeszcze pogłębić w bezpośrednich rozmowach z prelegentami podczas zorganizowanych sesji „roundtables”. Sukces tej i poprzednich edycji Zarządzania Informacją w Przedsiębiorstwie z pewnością zachęci organizatorów do kontynuowania przedsięwzięcia.