Kary umowne jako koszt uzyskania przychodów
Podstawą obrotu gospodarczego są kontrakty. Ich realizacja przez kontrahentów często w praktyce napotyka pewne przeszkody/utrudnienia, które mogą wpływać zarówno na jakość wykonanej usługi, jak i na terminowość. Niejednokrotnie z tego tytułu wykonawca/podatnik jest zmuszony zapłacić swemu kontrahentowi/zamawiającemu karę umowną (zastrzeżoną w kontrakcie), która może stanowić znaczne obciążenie finansowe dla firmy.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszystkich tych kar umownych i odszkodowań, które wiążą się po stronie podatnika z nienależytym wykonywaniem przez niego zobowiązań/usług, została wyłączona przez ustawodawcę. Jednak kara umowna zapłacona kontrahentowi (przykładowo na podstawie zawartej ugody), a wynikająca jedynie z niezawinionej zwłoki w terminowej realizacji zamówienia/usługi, związana z uzyskaniem przez podatnika przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów na podstawie dokumentu stanowiącego podstawę ujęcia tej kary na kontach kosztowych podatnika (np. z dniem uprawomocnienia się zawartej ugody).
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 94% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.