Rekompensata za koszty odzyskiwania należności - naliczanie i klasyfikacja
Starosta wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej, który zawiera umowy cywilnoprawne z przedsiębiorcami m.in. na dzierżawę nieruchomości należących do zasobu Skarbu Państwa, zwrócił się do RIO z pytaniami dotyczącymi naliczania i klasyfikacji rekompensat za koszty odzyskiwania należności od przedsiębiorców, którzy w terminie nie uregulują swoich zobowiązań z tytułu tej dzierżawy.
Przedsiębiorcy, który w terminie nie ureguluje swojego zobowiązania, naliczana jest na podstawie ustawy z 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych rekompensata za koszty odzyskiwania należności w kwocie stanowiącej równowartość 40 euro, 70 euro lub 100 euro. W związku z tym starosta zadał następujące pytania:
- Czy rekompensata za koszty odzyskiwania należności Skarbu Państwa stanowi dochód budżetu państwa, a JST na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 6 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego ma prawo do potrącenia 5% dochodów uzyskiwanych na rzecz budżetu państwa w związku z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych ustawami?
- Czy od wyliczonej rekompensaty za koszty odzyskiwania należności powinno naliczać się odsetki i jakiego rodzaju?
- Czy naliczanie rekompensaty za koszty odzyskiwania należności w przypadku kilkudniowego opóźnienia w płatności (do 7 dni) nie stoi w sprzeczności z art. 5 k.c., który stanowi, że nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego?
- Czy dochody z rekompensaty za koszty odzyskiwania należności Skarbu Państwa mogą być ewidencjonowane w klasyfikacji budżetowej: dział 700, rozdział 70005, paragraf 0970?
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 62% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.