Czynny żal jest skuteczny – także złożony elektronicznie
Ministerstwo Finansów zapewnia, że czynny żal jest skuteczny zarówno wtedy, gdy jest złożony w formie papierowej, jak i elektronicznej. Wydało w tej sprawie specjalny komunikat.
Wątpliwości co do skuteczności czynnego żalu złożonego drogą elektroniczną powstały w związku ze zmianą brzmienia art. 16 § 4 Kodeksu karnego skarbowego. Od 5 października 2021 r. z przepisu tego wynika, że czynny żal należy złożyć „na piśmie”. Wobec takiego brzmienia przepisu podatnicy zaczęli mieć obawy przed składaniem czynnego żalu w formie elektronicznej.
Ministerstwo Finansów zapewniło jednak, że:
→ zmiany w art. 16 § 4 Kodeksu karnego skarbowego wprowadzone ustawą o doręczeniach elektronicznych nie modyfikują treści merytorycznej przewidzianych tam regulacji;
→ złożenie czynnego żalu drogą elektroniczną (np. e-PUAP, e-Urząd Skarbowy) od 5 października 2021 r. pozostaje skuteczne;
→ wolą ustawodawcy było, aby określenie „na piśmie” dotyczyło zarówno formy papierowej, jak i elektronicznej.
Jak zapewnia MF (a pisaliśmy o tym również na łamach Mk) zmiana w zakresie stosowanej w przepisach prawa terminologii, polegająca m.in. na zamianie wyrazu „pisemnie” na wyrażenie „na piśmie”, miała na celu zrównoważenie postaci papierowej z postacią elektroniczną.
Jak jednak widać, ten cel nowelizacji ustawy o doręczeniach elektronicznych nie został osiągnięty, skoro w praktyce sformułowanie „na piśmie” jest rozumiane jako nakaz stosowania dokumentu w formie papierowej z wykluczeniem prawa do stosowania formy elektronicznej. Trzeba przy tym mieć na uwadze, że zabieg polegający na zamianie wyrażenia „pisemnie” na sformułowanie „na piśmie” został dokonany w wielu przepisach prawa podatkowego (w tym w Ordynacji podatkowej i ustawie o VAT). We wszystkich tych przypadkach wprowadzone ustawą o doręczeniach elektronicznych sformułowanie „na piśmie” należy rozumieć jako uprawniające do stosowania zarówno formy papierowej, jak i elektronicznej.
Pamiętać należy też o konieczności podpisania składanego dokumentu dostosowanego do formy, w której jest składany. Mianowicie:
→ pisma utrwalone w postaci papierowej należy podpisać podpisem własnoręcznym,
→ pisma utrwalone w postaci elektronicznej opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.
Przypisy / Źródła
- Komunikat MF z 13 października 2021 r. pt. „e-Czynny żal w sprawach karno-skarbowych wciąż możliwy i skuteczny”