Czarna lista podatników VAT już działa – komunikat MF
MF udostępniło wykazy podmiotów niezarejestrowanych, wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT, czyli tzw. czarną listę podatników VAT. Możliwość wyszukania informacji na temat takich podmiotów ma pomóc podatnikom w weryfikacji rzetelności aktualnych i potencjalnych kontrahentów. Dostęp do tych informacji ma również zminimalizować ryzyko nieświadomego udziału w karuzelach VAT.
Od 13 stycznia 2018 r. obowiązuje ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych, tzw. ustawa STIR. Najważniejszym celem tej ustawy jest ograniczenie luki w VAT spowodowanej wyłudzeniami skarbowymi dokonywanymi najczęściej przez zorganizowane grupy przestępcze. Następuje to poprzez generowanie sztucznych transakcji karuzelowych za pomocą transferów pieniężnych na rachunkach bankowych. Celem tych operacji jest wyłudzenie podatku w postaci nienależnego zwrotu VAT. W wyniku wejścia w życie ustawy STIR na stronie Biuletynu Informacji Publicznej MF udostępniono wykazy podmiotów niezarejestrowanych do VAT na podstawie art. 96 ust. 4a ustawy o VAT lub wykreślonych z rejestru na podstawie art. 96 ust. 9 lub 9a ustawy o VAT oraz przywróconych do rejestru VAT.
Do prowadzenia tych wykazów szef KAS został zobowiązany przez art. 96b, dodany do ustawy o VAT z dniem 13 stycznia 2018 r. przez przepisy ustawy STIR. Wykazy te mają umożliwić uczciwym podatnikom weryfikację danych ich kontrahentów oraz zminimalizować ich nieświadomy udział w karuzelach VAT. Jeżeli kontrahent nie będzie figurował w wykazie, pojawi się komunikat: „W wykazie nie odszukano podmiotu według wskazanych kryteriów”. Jak czytamy w komunikacie MF w tej sprawie:
„(...) publikacja [wykazów – przyp. redakcji] jest pierwszym istotnym elementem wchodzących w życie zmian wynikających z ustawy STIR. Wykazy zawierają informacje przydatne dla uczciwych podatników VAT.
Możliwość wyszukania informacji na temat podmiotów niezarejestrowanych, wykreślonych lub przywróconych do rejestru VAT ułatwi ocenę i umożliwi weryfikację rzetelności aktualnych i potencjalnych kontrahentów. Praktyka pokazuje, że także rzetelni podatnicy mogą się stać ofiarami oszustów podatkowych. Dostęp do informacji publikowanych w wykazach zminimalizuje ryzyko nieświadomego udziału w karuzelach VAT. Jest to istotne wsparcie dla przedsiębiorców w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych.
Wykazy zawierają listy podmiotów:
- dla których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji (zgodnie z art. 96 ust. 4a);
- które zostały wykreślone przez naczelnika urzędu skarbowego z rejestru jako podatnicy VAT (zgodnie z art. 96 ust. 9 albo 9a);
- których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona (zgodnie z art. 96 ust. 9h-j).
Informacje w wykazach można wyszukiwać według numeru NIP lub fragmentu nazwy wyszukiwanego podmiotu.
Wyszukiwarka podmiotów niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT znajduje się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej MF.