MSSF 5: Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana - teoria, praktyka i porównanie do polskich standardów
MSSF 5 Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana to jeden z tych standardów, który bardzo precyzyjnie określa kryteria dot. ujmowania aktywów jako przeznaczonych do sprzedaży. Wprowadza on także pojęcie działalności zaniechanej. Choć są to aspekty nieszczególnie często spotykane, to warto wiedzieć, jakie podejście księgowe należy zastosować według MSSF 5.
MSSF 5 – podstawowe informacje oraz cel
Celem nadrzędnym MSSF 5 jest określenie podejścia księgowego do aktywów przeznaczonych do sprzedaży oraz do prezentacji i ujawniania informacji dotyczącej tzw. działalności zaniechanej. W skrócie, zgodnie z przepisami zawartymi w MSSF 5 aktywa, które spełniają kryteria klasyfikacji jako przeznaczone do sprzedaży, powinny być wyceniane w kwocie niższej z poniższych:
- wartości bilansowej lub
- wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży.
Ponadto amortyzacja takich aktywów powinna zostać zaprzestana. Co więcej, aktywa spełniające kryteria klasyfikacji powinny być prezentowane oddzielnie w bilansie. Z kolei wyniki działalności zaniechanej powinny być prezentowane oddzielnie w rachunku zysków i strat.
Bardzo ważny aspekt regulowany przez MSSF 5, o którym należy pamiętać, to przepis mówiący, że aktywa klasyfikowane jako trwałe, zgodnie z MSR 1 (Prezentacja sprawozdań finansowych), nie przeklasyfikowuje się do aktywów obrotowych do czasu, gdy spełnią one kryteria klasyfikacji (zawarte w MSSF 5) jako przeznaczone do sprzedaży. To samo dotyczy aktywów, normalnie uznawanych przez jednostkę jako trwałe, które zostały nabyte wyłącznie w celu odsprzedaży. Również w tym przypadku klasyfikuje się je jako obrotowe, dopiero gdy spełniają wszystkie kryteria klasyfikacji narzucone przez niniejszy MSSF.
Należy zaznaczyć w tym miejscu, że spod MSSF 5 wyjęte są aktywa regulowane przez poniższe standardy:
- aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego (MSR 12 Podatek dochodowy);
- aktywa wynikające ze świadczeń pracowniczych (MSR 19 Świadczenia pracownicze);
- aktywa finansowe wchodzące w zakres standardu MSR 39 Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena;
- aktywa trwałe, do których stosowany jest model wartości godziwej przedstawiony w MSR 40 Nieruchomości inwestycyjne;
- aktywa trwałe, które są wyceniane w wartości godziwej pomniejszonej o oszacowane koszty związane ze sprzedażą, zgodnie z MSR 41 Rolnictwo;
- prawa umowne wynikające z umów ubezpieczeniowych zdefiniowanych w MSSF 4 Umowy ubezpieczeniowe.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 73% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.