Optymalizacja łańcucha dostaw w dobie COVID-19
Jak w obliczu pandemii podejść do planowania łańcucha dostaw? Jak wzmocnić, udrożnić i skrócić lead time oraz odbudować przerwane łańcuchy dostaw? Czym są silniki transportowe i w jaki sposób redukują ryzyko w łańcuchu dostaw?
Zarządzanie łańcuchem dostaw to główne wyzwanie logistyki. Wymagający i ważny aspekt w całym procesie. Dotychczas działało to tak: sprzedaż składała nierealne obietnice, łańcuch dostaw agresywnie redukował zapasy, produkcja walczyła o ciągły wzrost wyśrubowanych KPI’ów, zaopatrzeniowcy drenowali dostawców w celu obniżenia cen zakupu... Następnie wszedł model omnichannel, który dodatkowo skomplikował sprawę i utrudnił zrozumienie słowa „magazyn” i „standardowa dystrybucji produktów”, kiedy okazało się, że poszczególne punkty sklepowe mogą być lokalnymi magazynami. W i tak zawiłej sytuacji wraz z początkiem roku wybuchła pandemia COVID-19. Jak dziś podejść do planowania łańcucha dostaw?
Łańcuch dostaw — opis sytuacji pocovidowej
Nowa pandemiczna rzeczywistość znacząco wpłynęła na zmianę postrzegania łańcuchów dostaw. W kontekście zatrzymania gospodarki uruchomiły się nowe mechanizmy. Zaczęto skupiać uwagę nie na samej optymalizacji kosztowej lub czasowej supply chain, ale na takim udrożnieniu procesów, które pozwolą w ogóle funkcjonować i transportować w ramach łańcucha dostaw. Wiele łańcuchów dostaw w wyniku odgórnych decyzji zostało przerwanych, co nawet po ponownym otwarciu pociągnęło za sobą lawinę konsekwencji.
Konsekwencjami ostatnich wydarzeń w obszarze zerwania łańcucha dostaw są:
- skrócenie cyklu planowania,
- zwiększenie znaczenia zapasów, podniesienie ich stanów, ograniczanie modelu „just in time”,
- wzmocnienie planów dla alternatywnych dostawców na wypadek braku surowców,
- skrócenie procesów decyzyjnych w organizacjach,
- skrócenie lead time supply chain, czyli procesu od zamówienia do dostarczenia na nasz magazyn lub do odbiorcy końcowego naszych produktów.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.