Pomoc publiczna na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorców
Przedsiębiorcy znajdujący się w trudnej sytuacji ekonomicznej wkrótce będą mogli korzystać z nowych rodzajów pomocy publicznej. Nowa ustawa umożliwia udzielanie pomocy publicznej na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Ma być udzielana w formie wsparcia finansowego oraz w postaci ulg w wykonaniu administracyjnej kary pieniężnej. Zasady udzielania tej pomocy określono w ustawie o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców (dalej: ustawa).
Kto skorzysta z pomocy
Z pomocy określonej w ustawie mogą skorzystać przedsiębiorcy:
- znajdujący się w trudnej sytuacji ekonomicznej,
- niewypłacalni,
- wymagający wsparcia z powodu szczególnych okoliczności,
- wykonujący usługi w ogólnym interesie gospodarczym.
Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji ekonomicznej
Ustawa określa warunki, tryb i formy udzielania pomocy publicznej przede wszystkim przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Przez taką sytuację należy rozumieć sytuację przedsiębiorcy, o którym mowa w art. 141 ust. 1 ustawy – Prawo restrukturyzacyjne.
Oznacza to, że przedsiębiorca może starać się o pomoc, jeżeli:
- podjął działalność gospodarczą w danym sektorze w okresie co najmniej trzech lat przed dniem złożaenia wniosku restrukturyzacyjnego;
- nie prowadzi działalności
- w sektorach hutnictwa żelaza i stali, górnictwa węgla lub w sektorze finansowym,
- na rynku, na którym występuje lub może występować długookresowa strukturalna nadprodukcja.
Pomoc nie jest zasadniczo kierowana do przedsiębiorców należących do grupy kapitałowej lub przejmowanych przez przedsiębiorcę należącego do grupy kapitałowej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przedsiębiorca wykaże, że jego trudna sytuacja ekonomiczna:
- ma charakter wewnętrzny i nie jest wynikiem nieuzasadnionego podziału kosztów w ramach grupy kapitałowej,
- jest zbyt poważna, aby mogła zostać rozwiązana przez przedsiębiorcę lub przedsiębiorców należących do tej samej grupy kapitałowej.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 70% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.