Fundusze venture capital – perspektywy dofinansowania dla start-upów
Fundusze europejskie wyróżniają się szerokim wachlarzem instrumentów finansowych, do których poza flagowymi konkursami w postaci bezzwrotnych grantów (wypłacanych zgodnie z założonym terminem realizacji projektów) zaliczają się fundusze venture capital. Stanowią one inny rodzaj wspierania innowacji, przeznaczony dla przedsiębiorstw typu start-up – innowacyjnych spółek, poszukujących lub mających rentowny model biznesowy, dążących do szybkiego wzrostu, działających na rynku nie dłużej niż pięć lat. Start-upy, rozpoczynając działalność, ponoszą ryzyko zakładające, że stworzona innowacja w postaci usługi czy produktu może nie znaleźć odbiorców na rynku. Niepewność, którą za sobą niesie nowa działalność, jest weryfikowana na etapie oceny modelu biznesowego przez potencjalnego inwestora.
Jak sfinansować start-up?
Działalność start-upów na polskim rynku jest dosyć krótka, ich źródeł należy szukać w Stanach Zjednoczonych (Dolina Krzemowa, Nowy York) czy w Wielkiej Brytanii (Londyn). Do najbardziej znanych start-upów na arenie międzynarodowej należą m.in. Facebook, Uber, Airbnb, Spotify.
W Polsce szacowana liczba start-upów zawiera się w przedziale od 3 tys. do 6 tys. firm we wszystkich branżach (dane z 2019 r.)1. Najbardziej znane start-upy w Polsce to m.in.: Booksy – platforma usług fryzjerskich, kosmetycznych i innych; Callpage – oprogramowanie pozwalające na oddzwonienie do klienta w ciągu 28 sek. od pozostawienia przez niego danych na formularzu internetowym; Brainly – platforma edukacyjna. Start-upy charakteryzuje zastosowanie w działalności nowych technologii i metod pracy dostępnych na rynku od maksymalnie 5 lat, co pozwala stworzyć przewagę technologiczną i gwarancję szybkiego wzrostu. Stworzony w ten sposób nowy model biznesowy niesie ryzyko niepowodzenia przedsięwzięcia w początkowej fazie inwestycji, zwanym popularnie „fazą zasiewów” (ang. seed investment). Inwestycje tego typu mają na celu wytypowanie najlepiej rokujących, ale zarazem bardzo ryzykownych projektów, które w przyszłości mogą zmienić oblicze gospodarki światowej.
Kim jest inwestor start-upu i w jaki sposób skorzystać z finansowania?
Najbardziej popularną formą finansowania są fundusze venture capital (VC) oraz środki prywatnych inwestorów, tzw. aniołów biznesu.
Venture capital to inwestycje kapitałowe dokonywane na rynku pozagiełdowym, w przedsięwzięcia we wczesnych fazach rozwoju, realizowane przez wyspecjalizowane podmioty, tj. fundusze venture capital.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 74% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.