Korzyści z rejestracji znaku towarowego
Ochrona prawna wartości niematerialnych stanowi ważny element ochrony przedsiębiorstw. O doniosłości znaczenia ochrony wartości niematerialnych świadczy utworzenie Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej – jako jednej z pierwszych instytucji po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. W odradzającym się kraju ważną kwestię stanowiło bowiem zapewnienie ochrony i uznania praw polskich twórców i wynalazców, których pomysłowość przyczyniała się do rozwoju gospodarki. Współcześnie ta kwestia jest równie istotna.
Ochrona prawna wartości niematerialnych stanowi ważny element ochrony przedsiębiorstw. Doniosłość znaczenia ochrony wartości niematerialnych obrazuje utworzenie Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej jako jednej z pierwszych instytucji po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. W odradzającym się kraju ważną kwestię stanowiło bowiem zapewnienie ochrony i uznania praw polskich twórców i wynalazców, których pomysłowość przyczyniała się do rozwoju gospodarki. Współcześnie ta kwestia jest równie istotna.
O znaku towarowym
Najstarszym znakiem towarowym korzystającym z ochrony do dziś i zarejestrowanym w Urzędzie Patentowym RP jest słowno-graficzny znak towarowy GF. Został on zgłoszony do ochrony 28 listopada 1918 r. na rzecz szwajcarskiej spółki Georg Fischer Aktiengesellschaft, a zarejestrowany prawie sześć lat później, 16 kwietnia 1924 r. Znak GF przeznaczony jest dla towarów z klasy: 6, 7, 9 (łączniki rurowe, narzędzia i artykuły do użytku techniki instalacyjnej, elektrycznej i maszynowej, dla celów przemysłowych i rolnych, jak również części składowe wszelkiego rodzaju ze stali lanej, tyglowej i elektrostali, odlewy z żelaza miękkiego i szarego).
Z kolei najstarszym znakiem towarowym na świecie, korzystającym z ochrony do dziś, jest słowno-graficzny znak Pilsner Bier zarejestrowany w czeskim urzędzie patentowym 23 kwietnia 1859 r. Znak ten przeznaczony jest do oznaczania piwa (klasa 32).
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.